rozmiar czcionki: A | A | A

Forum Ekonomiczne miejscem dyskusji o najważniejszych problemach i kierunkach rozwoju

24.06.2021 09:58

„Europa w poszukiwaniu przywództwa” to główny temat jubileuszowego, XXX Forum Ekonomicznego, które będzie miało miejsce w Karpaczu w dniach 7-9 września br.

Od pierwszych edycji konferencji, zawsze dyskutowało się na niej o najważniejszych bieżących problemach, możliwych rozwiązaniach oraz kierunkach rozwoju na przyszłość. Rokrocznie w rozmowach tych biorą udział kluczowi politycy oraz przedstawiciele m.in. świata biznesu czy kultury. Za każdym razem to rzeczowe i konkretne debaty. Z pewnością podobnie będzie także w tym roku, kiedy dla Forum otwiera się nowy rozdział związany ze zmianą lokalizacji na Karpacz. We wrześniu do stolicy Karkonoszy przyjadą światowi przywódcy, prezesi największych firm, eksperci różnych branż, przedstawiciele kultury i dziennikarze z kraju oraz zagranicy. Kto konkretnie otrzyma zaproszenie, na ten moment pozostaje tajemnicą, ponieważ trwa jeszcze układanie programu konferencji. Szacuje się, że na tegoroczną edycję Forum Ekonomicznego przyjedzie nawet 6 tys. uczestników: zaproszonych gości, osób towarzyszących, obsługi technicznej oraz przedstawicieli mediów.


Każdego roku podczas trwania Forum wręczane są nagrody Człowieka Roku, Firmy Roku, Organizacji Pozarządowej Roku, Nowej Kultury – Nowej Europy oraz Nagrody Specjalnej Forum Ekonomicznego. W 2020 roku w Karpaczu Nagrodę Specjalną otrzymała liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska, która na scenie została przywitała gorącymi owacjami. Ważnym elementem każdej edycji wydarzenia są debaty. Co roku odbywa się ponad 200 paneli pogrupowanych na kilkanaście ścieżek tematycznych, a także sześć sesji plenarnych, wiele rozmów z najważniejszymi gośćmi oraz warsztaty i prezentacje.


Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, ubiegłoroczna edycja Forum była niewątpliwym sukcesem. Ze względu na ogłoszone wówczas obostrzenia dla różnych województw, gościnnie przeniesiono imprezę do Karpacza, który stanął na wysokości zadania i z powodzeniem zorganizował jedno z największych wydarzeń tego typu w Polsce w 2020 roku. Udział zarejestrowało w nim aż 1,8 tys. osób. Od tego roku Forum Ekonomiczne już oficjalnie i na stałe przenosi się do Karpacza. Szczegóły programu są właśnie dopracowywane. Nie wykluczone, że część paneli dyskusyjnych zostanie przeprowadzonych hybrydowo. Najnowsze informacje dotyczące Forum na bieżąco publikowane są na jego stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, a także w witrynach należących do Fundacji Instytut Studiów Wschodnich – głównego organizatora konferencji.