rozmiar czcionki: A | A | A

Ekologiczny Dzień Dziecka

01.06.2013 11:07

W niedzielę na terenach zielonych przy Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego rozpoczął się festyn „Ekologiczny Dzień Dziecka – Żyjemy w zgodzie z naturą”. Wziął w nim udział członek zarządu Włodzimierz Chlebosz. Pojawili się również reprezentanci Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i innych jednostek.

W ramach festynu zorganizowano 3 wojewódzkie konkursy dla dzieci z dolnośląskich klubów 4H.  W konkursie „Recykling na sportowo” I miejsce zdobył klub Biskumisie z Biskupic Oławskich, II – Wesołe skrzaty z Warty Bolesławieckiej, a III Ecoludki z Kałowic. Wyróżnienie otrzymali Szczytkowiczanie ze Szczytkowic. Konkurs „Skarby natury w mojej okolicy” wygrali Szczytkowiczanie ze Szczytkowic, II miejsce zajęły Jarzębinki z Jezierzyc Wielkich, a III Wesołe Aniołki z Łazisk. Wyróżniono Wesołe skrzaty z Warty Bolesławieckiej i Małe truskaweczki z Pierstnicy. Trzeci konkurs – „Najciekawszy ubiór ekologiczny” zakończył się przyznaniem ex aequo 3 pierwszych miejsc – zwycięskie okazały się Jarzębinki z Jezierzyc Wielkich, Słoneczniki z Żeliszowa i Kolumbowie z Okmian. Drugie miejsce zajęli Szczytkowiczanie ze Szczytkowic, III – Biskumisie z Biskupic Oławskich, a wyróżniono Talenciaki z Siedlec, Iglaki z Wierzbna i Ślężańskie Niedźwiedzie z Rękowa k. Sobótki.


Dla najmłodszych teatr Klinika Lalek przygotował widowiskowy spektakl „Księga Gór”, z udziałem Liczyrzepy (zwanego też Rzepiórem, Izerzakiem i Karkonoszem), jego ukochanej, kosmicznej żaby – w istocie będącej zaklętą księżniczką Emmą, i narodowych wieszczy – Haška, Goethego oraz Chopina.
Zwiedzający mogli spróbować produktów tradycyjnych i ekologicznych, m.in. miodów, niemczańskich wędlin, barwionych naturalnie pierogów, serów łomnickich, soków z Lutyni, jaj od kur zielononóżek i wielu innych.  Na stoisku Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych można było obejrzeć pod mikroskopem typy aparatów gębowych owadów – w 20-krotnym powiększeniu, i nauczyć się jak rozpoznać zwierzęta po tropach. Zwierzęta po sylwetce i drzewa po szyszkach i nasionach uczyli rozróżniać pracownicy Nadleśnictwa Miękinia.


Impreza została zorganizowana została przez DODR oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i była współfinansowana w ramach Pomocy Technicznej PROW na lata 2007-2013. Udział w organizacji mieli również Fundacja Zielona Akcja, Fundacja Recal i Starostwo Powiatowe we Wrocławiu.