rozmiar czcionki: A | A | A

Tworzony przez naukowców, dostępny dla wszystkich - Dolny Śląsk w sieci.

22.07.2013 15:20

Pod koniec przyszłego roku województwo dolnośląskie będzie miało nowy platformę internetową e-Dolny Śląsk. Umowa z wykonawcą została dzisiaj podpisana przez wicemarszałka Jerzego Łużniaka.

„e-DolnySlask” to baza wiedzy o regionie jakiej jeszcze nie posiada żadne z województw. Innowacyjna platforma multimedialna, która powstanie na Dolnym Śląsku do końca 2014r. kryje w sobie kompendium wiedzy o regionie. Zabytki, turystyka, ekologia i historia regionu to tylko niektóre dziedziny wiedzy, jakie znajdą się w tym wyjątkowym przewodniku po Dolnym Śląsku. Projekt adresowany jest do mieszkańców województwa, turystów, inwestorów, organizacji pozarządowych oraz do lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Treści prezentowane na platformie będą zamieszczane co najmniej w 4 językach.

Wyjątkowa encyklopedia regionu

Budowa platformy informacyjnej  „e-DolnySlask” obejmuje stworzenie innowacyjnego połączenia bazy wiedzy o Dolnym Śląsku z platformą informacyjną. Wikipedia Dolnego Śląska w porównaniu z platformą „e-DolnySlask” to mało – mówią o tym przedsięwzięciu jego autorzy. To co będzie odróżniać Platformę eDS od innych źródeł informacji to wysoka jakość  i wiarygodność znajdujących się na niej danych. „e-DolnySlask” dla Google czy Wikipedii nie będzie konkurencją, lecz potężną bazą materiałów źródłowych. Dzięki zebraniu dużej ilości sprawdzonych informacji, platforma będzie najbardziej użytecznym źródłem wiedzy o regionie. Będzie to innymi słowy Baza Wiedzy o Dolnym Śląsku – zintegrowany projekt z dziedziny nie tyle informatyki, co inżynierii wiedzy.

Digitalizacja zasobów kultury materialnej i dokumentów archiwalnych, które dotychczas nie miały wersji cyfrowej, setki tysięcy skanów, zdjęć i grafik oraz  wizualizacji 3D – te wszystkie elementy sprawiają, że platformę eDS będzie można porównać z wielotomową internetową encyklopedią Dolnego Śląska. Przewagą elektronicznej formy encyklopedii regionu nad analogowymi przewodnikami będzie też zastosowanie specjalistycznych narzędzi do budowy internetu nowej generacji (wyszukiwanie treści oparte o mechanizmy ontologii w standardach W3C i języku OWL).

Baza Wiedzy zawierać będzie około 70 tysięcy artykułów autorstwa kilkuset naukowców z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju (Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań i Wrocław). Dodatkowo oprócz ich prac naukowych. Naukowcy będą też mieć wpływ na aktualizowanie treści na platformie eDS – będą wskazywać, jakie dziedziny wiedzy powinny zostać pogłębione i szerzej opisane, tak by sprostać oczekiwaniom użytkowników platformy.

Zamieszczone wielodziedzinowe treści będą na bieżąco aktualizowane i utrzymywane przez okres 5 lat po zakończeniu projektu przez firmę wyłonioną w przetargu. Będzie to też znakomita podstawa do tworzenia kursów e-learningowych, których przykłady również zostaną wytworzone w ramach projektu. Zawartość platformy informacyjnej będzie dostępna dla użytkowników zarówno poprzez urządzenia stacjonarne takie jak komputery, jak i mobilne (smartfony, tablety).


Innowacyjny Dolny Śląsk w jedynym miejscu

Regionalna platforma informacyjna e-DolnySlask w swojej zasadniczej części jest nie tylko  projektem informatycznym. Sprzęt i oprogramowanie to zaledwie narzędzia do  realizacji celu postawionego przed wykonawcą, który nie tylko musi wytworzyć lub dostarczyć wielodziedzinowe, wysoce wiarygodne i obszerne zakresowo dane, ale także odpowiada za utrzymanie systemu, promocję oraz osiągnięcie zapisanych w umowie wskaźników.

 

Regionalna baza wiedzy ze zwykłą informacyjną stroną internetową będzie miała niewiele wspólnego. Zawartość platformy obejmować będzie m.in.:
- aktualne i bardzo dokładne mapy cyfrowe Dolnego Śląska,
- multimedialne treści obrazujące  region - jego możliwości, zalety i perspektywy rozwojowe, istotne z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców już działających, jak i potencjalnych inwestorów,
- wielodziedzinowe i wzajemnie powiązane informacje dotyczące m. in. gospodarki, turystyki, historii, środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego regionu,
- opisy atrakcji turystycznych (walory przyrodnicze, zabytki, uzdrowiska, trasy turystyczne),
- na bieżąco uaktualniane statystyki społeczno-gospodarcze, dotyczące transportu i komunikacji,
- informacje urzędowe i aktualności dotyczące regionu.
- aktualną  ortofotomapę województwa o rozdzielczości 10 pikseli/m.

Multimedialny przewodnik po Dolnym Śląsku będzie posiadał tzw. georeferencje, co oznacza, że informacje w nim umieszczone będzie można w prosty sposób odszukać, wyświetlić lub przeanalizować z wykorzystaniem prezentowanych map cyfrowych i zdjęć lotniczych.

W ramach projektu powstanie również sieć wideobanerów – telebimów i mniejszych wyświetlaczy multimedialnych, na których emitowane będą najważniejsze treści dotyczące mieszkańców np. ostrzeżenia meteorologiczne, powodziowe, informacje o funkcjonowaniu urzędów a także dane dotyczące wydarzeń kulturalnych i inicjatyw społecznych. Co ważne, treści wyświetlane na wideobanerach będą powiązane z miejscem, w którym znajduje się konkretne urządzenie tak, aby jeszcze lepiej dopasować informację do potrzeb mieszkańców i turystów.

Platforma e-DolnySlask to również miejsce zbiorczego dostępu do usług elektronicznych oferowanych przez urzędy i inne instytucje jak np. dostęp do ksiąg wieczystych, zbiorów bibliotecznych (elektroniczna czytelnia) oraz danych statystycznych. Dzięki Platformie będziemy mieli również dostęp do aktów prawa miejscowego z możliwością prowadzenia konsultacji społecznych, oferty edukacyjnej i naukowej regionu, w tym rankingów szkół. Platforma „e-DolnySlask” będzie też powiązana z kilkunastoma systemami informatycznymi różnych podmiotów publicznych.



Społeczeństwo informacyjne budowane ze wsparciem unijnym


Kontrakt z wykonawcą opiewa na 65 mln 928 tys. zł i obejmuje wykonanie, uruchomienie, nadzór nad platformą do końca 2019r. oraz promocję projektu. Portal powstanie w ciągu 18 miesięcy, a jego budowa współfinansowana jest w prawie 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część środków pochodzi z budżetu Województwa Dolnośląskiego.


Realizacja projektu „e-DolnySlask” jest także elementem realizacji zapisów Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020r., która zakłada budowę i rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku.