rozmiar czcionki: A | A | A

Dzień Hutnika 2014

05.05.2014 13:34

Choć długi, majowy weekend dobiegł końca, to w zagłębiu miedziowym właśnie dziś zaczyna się świętowanie. Wszystko za sprawą Świętego Floriana, patrona strażaków oraz hutników. Największy w regionie pracodawca – KGHM Polska Miedź S. A., jak co roku, organizuje dla swoich pracowników huczne obchody Dnia Hutnika. W tegorocznej edycji górniczego święta wziął również udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Fot. KGHM

Dzień Hutnika jest okazją do uroczystych akademii, okolicznościowych spotkań, karczm, combrów, zawodów sportowych oraz festynów. W tym dniu hutnicy zamiast na pracy koncentrują się na świętowaniu. Również dzisiaj nie zabrakło uroczystego wręczenia odznaczeń, centralnej hutniczej karczmy piwnej oraz spotkań w gronie przyjaciół i współpracowników. Obok Barbórki Dzień Hutnika jest najważniejszym świętem w KGHM-ie.

Podczas uroczystości w Głogowie marszałek Cezary Przybylski  podziękował wszystkim pracownikom za ich trudną i odpowiedzialną pracę. „Życzę powodzenia w pracy zawodowej, dobrego zdrowia i pomyślności w życiu osobistym oraz rodzinnym. Władzom spółki dziękuję za promowanie i budowanie pozytywnego klimatu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku oraz wkład w rozwój regionu i tworzenie miejsc pracy” – dodał marszałek Przybylski.

Przez wiele lat tradycją, podczas obchodów Dnia Hutnika, było uroczyste przyjmowanie do hutniczego bractwa nowych pracowników. Ubrani w biały hutniczy strój, z kapeluszami na głowach, składali uroczyste ślubowanie i dokonywali symbolicznego odlewu, korzystając ze specjalnej łyżki i przygotowanych foremek. Po pierwszym ślubowaniu odbywało się spotkanie przy beczce piwa, które później przerodziło się w karczmy piwne. Obowiązkiem nowoprzyjętych było dbanie o to, by starym hutnikom w trakcie karczmianych spotkań nigdy w kuflu nie zabrakło piwa.

- KGHM Polska Miedź S.A. posiada trzy oddziały hutnicze HM Głogów, HM Legnica oraz HM Cedynia. Huty w Legnicy i Głogowie produkują łącznie ponad 570 tys. Mg miedzi katodowej oraz 1200 Mg srebra rocznie. Koncentraty miedzionośne przerabiane są w piecach szybowych (huty: Legnica i Głogów I) oraz w piecu zawiesinowym bezpośrednio do miedzi blister (Huta Miedzi Głogów II). Część miedzi (ok. 40%) w postaci katod kierowana jest do Huty Miedzi Cedynia w Orsku, gdzie przerabiane są na walcówkę miedzianą.