rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk: Strategia dla młodzieży

05.11.2012 15:10

Dzisiejsze posiedzenie sejmikowej komisji do spraw młodzieży miało wyjątkowy charakter. Przedstawiciele organizacji młodzieżowych z całego województwa wysłuchali prezentacji projektu Strategii Rozwoju naszego regionu, którą poprowadził marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Niespełna miesiąc temu marszałek Jurkowlaniec zaprezentował projekt Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020. W dokumencie zawarte zostały koncepcje rozwoju regionu na najbliższe osiem lat. Podczas dzisiejszego spotkania członków komisji i delegatów organizacji młodzieżowych dyskusja skupiła się wokół miejsca młodzieży w projekcie Strategii Dolnego Śląska.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji projektu Strategii, którą poprowadził marszałek Jurkowlaniec. Dodatkowo Dolnośląska Rada ds. Młodzieży, federacja organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą, złożyła propozycję wprowadzenia do Strategii dodatkowego obszaru: „makrosfery - młodzież”. Zawarte w niej będą koncepcje systemowego wspierania rozwoju młodzieży na Dolnym Śląsku.

Więcej o projekcie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego tutaj.

Priorytetem w obszarze „młodzież” byłoby zwiększenie kapitału społecznego wśród młodzieży. W praktyce oznaczałoby to nie tylko wyposażenie młodych ludzi w narzędzia potrzebne do sprawnego funkcjonowania na rynku pracy, ale również rozwijanie postaw sprzyjających aktywności społecznej i uczestniczenie w życiu społeczności lokalnych. Jednym z głównych przedsięwzięć w tej dziedzinie byłoby stworzenie mapy szans i zagrożeń dla młodzieży Dolnego Śląska. Na jej podstawie będzie można ocenić sytuację młodych ludzi na rynku pracy, poziom ich aktywności obywatelskiej, czy jakości szkolnictwa z jakiego korzystają.

W dyskusji nad najważniejszymi zagadnieniami, które powinny znaleźć się w makrosferze „młodzież” udział wzięli delegacji największych organizacji młodzieżowych w regionie m.in.: Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży, Fundacji Mobilni Polacy, Stowarzyszenia Tratwa, Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa, Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego czy Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus


***


Dolny Śląsk jest liderem polityki na rzecz młodzieży. Nasze województwo dysponuje konkretnymi narzędziami, które pozwalają wspierać młodzież w sposób systemowy; są to m.in. Komisja Doraźna ds. Młodzieży Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, pełnomocnik marszałka ds. Młodzieży oraz Dolnośląska Rada ds. Młodzieży. Wszystkie te instytucje, zarówno po stronie samorządu jak i organizacji pozarządowych, mają unikatowy w skali kraju charakter. Obraz Dolnego Śląska jako regionu przyjaznego młodzieży warto uzupełnić o bardzo wysoki poziom aktywności środowisk społecznych.