rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląskie uzdrowiska własnością województwa

18.04.2013 13:17

Uzdrowiska Lądek-Długopole oraz Szczawno-Jedlina trafiły w ręce samorządu województwa. Zostały nieodpłatnie przejęte od Skarbu Państwa. O rozwoju bazy uzdrowiskowej, modernizacji i potencjale nowego nabytku rozmawiali dziś z pracownikami uzdrowiska Szczawno-Jedlina marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz członek zarządu Jerzy Tutaj.

Co roku uzdrowiska odwiedza ok. 30 tysięcy kuracjuszy, a udziały w nich są warte ponad 22 mln zł. Od 12 kwietnia oficjalnym właścicielem zespołów uzdrowisk jest Województwo Dolnośląskie. Zanim doszło do przejęcia, samorząd dokładnie przeanalizował i ocenił sytuację spółek.

W trakcie dzisiejszego spotkania z pracownikami uzdrowiska Szczawno-Jedlina, marszałek Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że zależy mu na tym aby spółki, w niełatwych warunkach funkcjonowania, nie tylko przetrwały ale i rozwijały się oferując stabilne miejsca pracy i świetną bazę turystyczno-uzdrowiskową. Aby tak się stało potrzebne są inwestycje i ścisła współpraca z samorządami lokalnymi.

Uzdrowiska powinny być bardziej atrakcyjne dla klientów komercyjnych. Warto pamiętać też o konieczności dostosowania tych obiektów do wymagań prawa i oczekiwań NFZ-u i ZUS-u.

Marszałek przekonywał pracowników, że jako nowy właściciel będzie się starał pomóc uzdrowiskom w pozyskiwaniu środków na inwestycje. Część z nich zostanie zabezpieczona w budżecie województwa, ale niezbędne jest podjęcie starań o maksimum środków zewnętrznych m.in. z Unii Europejskiej.

Przejęcie przez samorząd województwa uzdrowisk doskonale wpisuje się w zapisy Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 r., gdzie uzdrowiska i rozwój turystyki uzdrowiskowej wymieniane są wśród kluczowych obszarów, na których powinny się koncentrować działania zmierzające do rozwoju regionu.

***

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.


Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. dysponuje 770 miejscami w jedenastu obiektach uzdrowiskowych. Każdego roku kurort odwiedza ok. 15 600 osób, z czego blisko 70 proc. to kuracjusze skierowani do Szczawna-Jedliny przez NFZ-u. W ośrodku zatrudnionych jest 294 pracowników. Uzdrowisko produkuje też naturalną wodę mineralnej „Anka”,  na bazie wody leczniczej ze źródła w Szczawnie-Zdroju oraz wody lecznicze „Dąbrówka” i „Mieszko”. Sprzedaż wód stanowi od 2,3 – 2,7% przychodów spółki rocznie, a koncesja na eksploatację złóż wód leczniczych w Szczawnie-Zdroju jest ważna do 2042 roku. Obecnie trwają też prace nad przedłużeniem koncesji na eksploatację złoża w Jedlinie-Zdroju. Leczenie odbywa się tu w oparciu o szczególne walory klimatyczne i wody mineralne. Rehabilitacja i leczenie osób dorosłych i dzieci obejmuje choroby ortopedyczno-urazowe, nerek i dróg moczowych, reumatologiczne, schorzenie górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu krążenia, otyłość, a w przypadku dorosłych także osteoporozę. Oprócz wykorzystania walorów przyrodniczych uzdrowiska, ośrodek dysponuje też unikalną komorą pneumatyczną znajdującą zastosowanie w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Kuracjusze mogą też korzystać z komory kriogenicznej, oddziału wczesnej rehabilitacji kardiologicznej i nowoczesnego ośrodka fitness oddanego do użytku wiosną 2012 roku. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina łączy dwa miasta o kilkusetletniej  tradycji uzdrowiskowej: Szczawno-Zdrój i Jedlinę-Zdrój. To w tych miejscowościach biją źródła leczniczych wód charakteryzujących się unikalnymi walorami smakowymi i niepowtarzalnym składem mineralnym. Spółka prowadzi działalność w zakresie medycyny uzdrowiskowej, rehabilitacji, turystyki zdrowotnej, weekendowej, wellness i SPA. Uzdrowisko charakteryzuje podgórski klimat, źródła leczniczych wód mineralnych oraz imponujący Dom Zdrojowy – jeden z najpiękniejszych obiektów sanatoryjnych w Polsce. W Jedlinie-Zdroju znajduje się źródło wody leczniczej Charlotta, która ma szerokie zastosowanie w medycynie uzdrowiskowej. W Szczawnie-Zdroju biją źródła „Dąbrówka”, „Mieszko”, „Młynarz” i „Marta”.

Uzdrowisko Lądek-Długopole


Uzdrowisko Lądek-Długopole działa na terenie gmin Lądek-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka. Łącznie dysponuje 774 miejscami noclegowymi. Zatrudnia 340 osób, a roczny obrót wynosi 25-30 mln złotych. Kompleks oferuje działalność uzdrowiskową, rehabilitacyjną poszpitalną, przeznaczoną m.in. dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co roku, ponad 15 tysiące kuracjuszy (w tym 2 200 mieszkańców Dolnego Śląska) przyjeżdża skorzystać tu z rehabilitacji, zabiegów z zastosowaniem wód radonowo-siarczkowych i siarkowo-fluorkowych, kąpieli kwasowęglowych, mineralnych i borowinowych, inhalacji czy krioterapii. Codziennie w uzdrowisku wykonywanych jest prawie 2200 różnorodnych zabiegów. W Lądku-Długopole leczone są m.in. choroby układu krążenia, przemiany materii, układy oddechowego czy osteoporoza. Zasoby siedmiu źródeł wód termalnych bijących w Lądku Zdroju są wykorzystywane w leczeniu już od XIII wieku. Daje to kurortowi Lądek-Długopole miano najstarszego uzdrowiska w Polsce. Uzdrowisko położone w urokliwej okolicy Kotliny Kłodzkiej zachwyca nie tylko pięknymi budynkami wraz z pijalnią wód, basenami termalnymi i salami do rehabilitacji i ćwiczeń, ale przede wszystkim walorami przyrodniczymi oraz źródłami wody mineralnej. Jednym z najbardziej znanych obiektów uzdrowiska jest Dom Zdrojowy z salą kinowo-teatralną na 250 osób.