rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląskie produkty na czeskich stołach

21.11.2013 18:19

Pyszne przetwory, naturalne soki, miód prosto z Doliny Baryczy – to tylko niektóre dolnośląskie produkty, jakie trafiły na czeskie stoły za sprawą kiermaszu produktów regionalnych, który odbył się w Pradze. W ramach konferencji „Dolny Śląsk: produkty ekologiczne i kulinarne tradycje” województwo zaprezentowało swoje kulinarne bogactwo. Nasze region reprezentował Włodzimierz Chlebosz – członek zarządu Województwa dolnośląskiego oraz Paweł Czyszczoń – dyrektor wydziału obszarów wiejskich UMWD.

Organizatorem konferencji był Instytut Polski w  Pradze oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W uroczystym otwarciu kiermaszu, oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego uczestniczyli m.in.: Grażyna Bernatowicz- Ambasador RP w Pradze, Dariusz Goszczyński - zastępca dyrektora w Departamencie Promocji i Komunikacji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju, dr Piotr Drobniak - dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, Agnieszka Kwiatkowska - zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Pradze, Zbigniew Koźlik - szef kuchni we wrocławskiej restauracji, Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Tradycji i Smaku, który jest twarzą tegorocznych Dni Polskiej Gastronomii w Pradze.

Wystawcy którzy brali udziałów  kiermaszu produktów ekologicznych z Dolnego Śląska:


Asperfield Sp. z o.o - specjalizuje się w produkcji luksusowych, przetworów spożywczych w oparciu o wyselekcjonowane, wysokiej jakości produkty pochodzące z najlepszych upraw. W ofercie znajdują się jedyne na polskim rynku marynowane szparagi, wyjątkowe marynowane pomidory, luksusowe marynowane patisony oraz ogórki wyłącznie w specjalnie przygotowanych marynatach.


Grupa Producentów Ekologicznych Dolina Gryki sp. z o.o - zrzesza gospodarstwa rodzinne, położone w Kotlinie Kłodzkiej w otulinie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego oraz na obszarze NATURA 2000. Wszystkie gospodarstwa posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego. W ofercie Grupy znajduje się gryka, kasza gryczana biała i palona, łuski gryki, pszenica orkisz, pestki dyni oleistej i inne produkty rolnictwa ekologicznego.


Dolnośląski Związek Pszczelarzy we Wrocławiu zarejestrował na Liście Produktów Tradycyjnych wielokwiatowy miód z Doliny Baryczy, który pochodzi z nektaru zbieranego przez pszczoły z różnych roślin uprawnych, łąkowych, leśnych i dziko rosnących. Sudecki miód gryczany o brązowym zabarwieniu, silnym zapachu i ostrym smaku oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, który ze względu na swoje wyjątkowe cechy wynikające z położenia pożytków uzyskał w 2008r. ochronę nazwy w systemie europejskim jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

„Maciejowy Sad” to rodzinna firma zajmująca się produkcją tłoczonych, naturalnie mętnych soków w szerokiej kombinacji smakowej. Zarówno jabłka, jak inne owoce i warzywa (np. wiśnia, marchew, brzoskwinia, seler) pochodzą z własnych upraw. Tłoczony sok jabłkowy z Lutyni jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, a podczas Mistrzostw EURO 2012 jako wyjątkowy smak regionu witał kibiców odwiedzających Wrocław.  


Runoland Sp. z o.o. - Sp. j. powstała w 1992r., jej podstawową działalnością jest przetwórstwo runa leśnego. Przetworzone grzyby leśne i owoce lasu stanowią najważniejszą i największą część produkcji, pozostały asortyment to przetwory owocowe, warzywne. Przetwarzane w zakładzie płody rolne oraz runo leśne pochodzą z chemicznie czystych nieskażonych terenów Borów Dolnośląskich, dzięki czemu zawdzięczają swoją wysoką jakość, oraz zgodność z wymogami dotyczącymi żywności ekologicznej.


Ol'Vita to rodzinna firma, która powstała w 2004 roku. Jej działalność jest kontynuacją i wykorzystaniem doświadczenia w branży olejarskiej zapoczątkowanego w 1994 roku. Firma prowadzi w Polsce przedstawicielstwo handlowe czeskiej firmy FARMET a.s Ceska Skalice oferującej prasy do tłoczenia oleju. Ol' Vita posiada w sprzedaży szeroką ofertę olejów tłoczonych na zimno, nasiona oleiste, soki, mąki oraz naturalne kosmetyki.


Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "Ścinawa" jest firmą o ponad 50 letniej historii w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego z gwarancją najwyższej jakości produktów, wytwarzanych w oparciu o tradycyjne metody, bez użycia konserwantów i środków barwiących. W szerokiej ofercie znajdują się ogórki konserwowe, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. „Ścinawa” jest także pierwszym i największym w Polsce wytwórcą patisona konserwowego żółtego, cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród polskich i zagranicznych konsumentów.


Winnica Świdnicka powstała w 2001 r., dziś zajmuje  obszar 3,65 ha na czterech działkach o zróżnicowanych właściwościach gleby. Ponad sto odmian winorośli pozwala poznać różnorodność owoców, ich cechy charakterystyczne, oraz smak winogron z których powstają najbardziej znane wina tj. Chardonay, Pinot Blanch, Pinot Gris, Pnot Noir, Oporto,  Gewurztraminer,  Rondo, Muskat, Regent i wiele, wiele innych.