rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląski zespół ds. nowych odmian roślin rozpoczyna kolejną kadencję

15.06.2015 12:40

Dolnośląski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego to grono wspierające kształtowanie i regulowanie spraw związanych z nowymi gatunkami roślin ich wprowadzaniem do regionalnego rolnictwa. Dzięki temu spośród bardzo wielu nowych odmian wchodzących na nasz rynek możemy wybierać te, które są najlepiej dostosowane do warunków glebowo-klimatycznych Dolnego Śląska i dają rolnikom możliwość uzyskania wysokich i stabilnych plonów. W poniedziałek 15 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu nowej kadencji 2015-2018. W trakcie spotkania Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Urszula Solińska, zastępca prezesa DIR oraz Edward Gacek, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, wręczyli nominacje członkom zespołu.

Od kilkunastu lat Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ściśle współpracuje w tworzeniu i wspieraniu programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Władze samorządowe wykazują duże zrozumienie dla potrzeby dostarczenia rolnikom informacji o najnowszych odmianach roślin uprawnych, co jest szczególnie ważne po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu naszego rynku dla odmian z innych krajów członkowskich. Dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu przedstawicieli urzędu Dolny Śląsk może się pochwalić jednym z najlepiej rozwiniętych systemów PDO w Polsce.


Na podstawie badań odmianowych realizowanych w ramach PDO tworzone są „Listy odmian zalecanych do uprawy na terenie województwa”, które stanowią główne źródło informacji o przydatności gospodarczej odmian i regulują ich dopływ do rolnictwa.

Dolnośląski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego jest organem opiniodawczym i doradczym w sprawach realizacji PDO na Dolnym Śląsku. W skład zespołu wchodzą profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciele hodowli roślin i firm działających na rzecz rolnictwa, a także pracownicy Dolnośląskiego Oddziału Terenowego COBORU (ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Zybiszowie i podległych mu Zakładów Doświadczalnych Oceny Odmian).