rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląska siła w Komitecie Regionów Unii Europejskiej

11.07.2014 15:33

Dolnośląskie priorytety i działania w strukturach Unii Europejskiej były głównymi tematami rozmów z delegatami do Komitetu Regionów działającego przy Unii Europejskiej. Z naszymi przedstawicielami w komitecie spotkał się dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, który podczas swojej wizyty we Włoszech uczestniczył także w seminarium „EUSAIR – makroregiony: wartość dodana strategii makroregionalnych w ramach Unii Europejskiej”.

Dolny Śląsk ma silną reprezentację w Komitecie Regionów Unii Europejskiej, z naszego regionu pochodzi aż 3 pełnoprawnych członków KoR: Witold Krochmal, Leszek Świętalski oraz Jan Bronś. 11 lipca br. spotkał się z nimi członek zarządu województwa dolnośląskiego dr Jerzy Tutaj. Rozmawiano o wkładzie, jaki województwo dolnośląskie może mieć, poprzez swoich przedstawicieli, w prace Komitetu oraz Parlamentu Europejskiego. Omówiono również aktualne opinie, nad którymi pracuje komitet.

- Cieszę się, że nasz region jest dobrze reprezentowany w strukturach unijnych. Silna delegacje daje nam możliwość realnego wpływu na procesy decyzyjne zachodzące wewnątrz unii europejskiej. Takie spotkania pomagają wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące naszego dolnośląskiego interesu – rozpoczął dr Jerzy Tutaj.

Podczas swojej wizyty we Włoszech dr Jerzy Tutaj uczestniczył także w seminarium „EUSAIR – makroregion adriatycko-joński”. Obecnie Komisja Europejska przygotowuje komunikat i plan działania w sprawie utworzenia strategii makroregionu adriatycko-jońskiego. Rada Unii Europejskiej ma przyjąć strategię przed końcem 2014 r. Będzie to trzecia strategia makroregionalna, po już istniejącej dla regionu Morza Bałtyckiego i dla regionu Dunaju. W czasie seminarium omówiono projekty, narzędzia i środki finansowania strategii, kwestie związane z jej zarządzaniem i wdrażaniem. Celem konferencji było też określenie możliwych sposobów propagowania i wymiany rozwiązań praktycznych stosowanych w różnych strategiach makroregionalnych.

- Wspólne Strategie dla makroregionów w Unii Europejskiej to szansa na konstruktywne i wydajne wspólne działanie, wykraczające daleko poza partykularne interesy. To także szansa dla regionów na nowe i efektywne instrumenty finansowe do realizacji priorytetów regionalnych oraz dobre praktyki, które możemy przenieść na nasz grunt, np. strategie rozwoju Polski zachodniej – powiedział po zakończeniu obrad dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego .

***
Komitet Regionów, powołany do życia w 1994 r., jest organem doradczym złożonym z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych w Europie. Zapewnia on tym władzom możliwość wywierania wpływu na określanie kierunków polityki Unii Europejskiej, a także dba o poszanowanie regionalnej i lokalnej tożsamości oraz prerogatyw. Komitet zapewnia reprezentację interesów lokalnych w procesie stanowienia prawa unijnego poprzez opiniowanie projektów aktów prawnych, w szczególności w sprawach zatrudnienia, kształcenia, funduszy strukturalnych, środowiska, kultury, ochrony ludności, zmian klimatu czy energii.