rozmiar czcionki: A | A | A

Czarny Bór stawia na rozwój

09.05.2013 13:50

Niewielka gmina Czarny Bór na Dolnym Śląsku znana jest z sukcesów sportowych jej mieszkańców, świetnej współpracy z samorządem lokalnym oraz prężnie działających jednostek OSP. Dziś w siedzibie urzędu marszałkowskiego z wójtem Gminy Czarny Bór Adamem Góreckim, zastępcą wójta Renatą Chruszcz oraz Agnieszką Kołacz-Leszczyńską, posłem na Sejm RP spotkał się dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. Spotkanie było dobrą okazją do prezentacji gminy, a także rozmowy o inwestycjach zarówno w obecnej jak i nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej

Czarny Bór to gmina położona na starych ziemiach piastowskich przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne (m.in. Główny Szlak Sudecki). W zamieszkałej przez niespełna pięć tysięcy mieszkańców gminie znajduje się duży Zespól Szkolno-Przedszkolny, dziewięć klubów sportowych, pięć placówek wsparcia dziennego oraz pięć jednostek OSP. Z Gminy Czarny Bór wywodzi się aż siedmiu olimpijczyków, co daje najwyższą średnią wśród gmin na Dolnym Śląsku. O wielkiej determinacji i kreatywności świadczą chociażby takie sukcesy jak między innymi organizacja największych w Polsce i jednych z największych w Europie zawodów w zapasach kobiet, największe w regionie dożynki wraz z Świętem Pieroga, Festyn z okazji Dnia Dziecka dla ponad półtora tysiąca dzieci oraz słynny na cały kraj Bieg Krasnali. Tak liczne placówki, organizacje i sukcesy świadczą o wielkiej aktywności społecznej mieszkańców.

Niestety Biblioteka i Centrum Kultury posiadają swoje autonomiczne nazwy, ale nie posiadają swoich obiektów, w których mogły by efektywnie realizować swoje cele. Ponieważ obie te placówki wypełniają większość zadań własnych gminy wynikających ze społecznego zapotrzebowania w zakresie kultury i sportu, ideą włodarzy było stworzenie jednej jednostki, która będzie realizowała wszystkie te zadania w jednym nowoczesnym obiekcie. Dlatego też gmina złożyła wniosek do  Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Budowę Gminnej Biblioteki Publicznej wraz z infrastrukturą na powierzchni około 1.000 m2 z programu Biblioteka Plus.

Celem tego programu jest właśnie przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego. Koszt samej budowy obiektu opiewa na około 3.000.000 zł a przyznane dofinansowanie z ministerstwa pokryje niespełna 50% potrzeb. Zgodnie z ideą trójstronnego współdziałania wójt gminy zwrócił się  z prośbą do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o ujęcie powyższego zadania w budżecie na lata 2013-2014 i współfinansowanie ze środków Województwa na łączną kwotę 1.200.000zł.