Biało-czerwona niedziela
04.05.2010 10:24
2 maja, czyli Dzień Flagi, to najmłodsze święto narodowe w Polsce. Obchodzimy je w Polsce od 2004 roku. W niedzielnych uroczystościach na wrocławskim rynku wziął udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.
- Patriotyzm nie może być okazywany pod białą flagą, nie ma patriotyzmu pod czerwoną. Nasz patriotyzm jest biało-czerwony - mówił podczas oficjalnej uroczystości na wrocławskim rynku 2 maja Marszałek Marek Łapiński. Wrocławskie obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odegraniem hymnu. Ceremonię uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od siedmiu lat. Święto zostało wprowadzone wraz ze zmianą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. 2 maja jest obchodzony również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.