rozmiar czcionki: A | A | A

Autobusy Kolei Dolnośląskich pojadą do Oleśnicy i Sycowa!

24.08.2023 13:09

Samorząd Województwa Dolnośląskiego konsekwentnie walczy z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie. Dwa tygodnie temu podpisano umowę, dzięki której Kolejowa Komunikacja Autobusowa już od września dotrze do Góry. Dziś samorząd województwa podpisał podobne porozumienie, które połączy Wrocław, Oleśnicę i Syców.

- Kolejowa Komunikacja Autobusowa  to kolejny krok w realizacji naszego programu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego na Dolnym Śląsku. Ten pomysł sprawdził się już na południu regionu - w kotlinie kłodzkiej, gdzie zainaugurowaliśmy go w ubiegłym roku i cały czas cieszy się dużą popularnością. Teraz dzięki Kolejom Dolnośląskim łączymy wschodnią część województwa. Jestem przekonany, że nowe połączenie będzie równie popularne wśród mieszkańców Sycowa i Oleśnicy – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Porozumienie podpisali dziś przedstawiciele zarządu województwa oraz Gminy Oleśnica, Miasta Oleśnica, Gminy Syców i Powiatu Oleśnickiego. Zarówno strona samorządowa, jak i województwo przekażą po około 263 tysiące złotych, co pozwoli na realizację przewozów w okresie od września do grudnia 2023 r. Zgodnie z umową realizacja połączeń kontynuowana będzie również w przyszłym roku.


- Po 21 latach Syców wraca do kolejowego rozkładu jazdy. W ramach tego połączenia będziemy łączyć autobusem miejscowości między Sycowem a Oleśnicą odtwarzając dawne przystanki kolejowe na tej trasie. Uruchamiamy 7 par połączeń i liczymy na to, że inwestycja PKP PLK będzie szybko zrealizowana i pozwoli nam w przyszłości na bazie tego połączenia autobusowego stworzyć regularne połączenie kolejowe – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.


Zaplanowana oferta przewozowa zakłada uruchomienie 7 par połączeń w dni robocze i 5 par w dni wolne realizowanych Kolejową Komunikacją Autobusową w relacji Oleśnica - Syców i z powrotem, z postojami: Oleśnica Rataje, Oleśnica, Cieśle, Poniatowice (Ligota Polska), Stradomia (Stradomia Wierzchnia) i Syców. W stacji Oleśnica zaplanowano skomunikowania zarówno z pociągami Kolei Dolnośląskich jak i Polregio w/z kierunku Wrocławia. W stacji Oleśnica istnieć będzie również możliwość przesiadek na pociągi w kierunku Milicza, Krotoszyna, Ostrowa Wlkp., i Kluczborka.


- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym na poziomie samorządowym jest naprawdę realizowana. Jednocześnie jest to walka z korkami na drogach. Jestem przekonany, że mieszkańcy chętnie będą korzystać z przygotowanej oferty, a to z kolei zmobilizuje PKP do szybszych prac remontowych – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.


Połączenia do Sycowa uruchamiane w ramach Kolejowej Komunikacji Autobusowej są kontynuacją projektu jaki Województwo Dolnośląskie zainaugurowało we wrześniu ubiegłego roku uruchamiając połączenia z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Działania podejmowane przez Województwo Dolnośląskie w ramach projektu KKA, wspólnie z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego, mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu na obszarach gdzie w perspektywie najbliższych lat planowane jest przywrócenie połączeń kolejowych. Pozwoli to na stopniowe odbudowywanie popytu na obszarach gdzie połączenia kolejowe zostały zlikwidowane przed wielu laty, a także budowę zaufania wśród lokalnych społeczności dla systemu komunikacyjnego organizowanego przez Województwo. Połączenia autobusowe mają charakter tymczasowy, a celem Województwa jest rewitalizacja linii kolejowych na tych ciągach komunikacyjnych i przywrócenie na nich połączeń kolejowych.


- Serdecznie dziękuję zarządowi województwa za to ze przychylił się do naszej prośby. Nasi mieszkańcy byli pozbawieni komunikacji, dlatego te 7 par pociągów to doskonała informacja. Dziękuję też kolegom samorządowcom, to ogromny sukces naszej współpracy i impuls dla wschodniej części województwa – mówi Dariusz Maniak, Burmistrz Sycowa.