rozmiar czcionki: A | A | A

Ambasador Chile na Dolnym Śląsku

04.08.2014 14:55

Sierra Gorda, największa inwestycja zagraniczna KGHM i zarazem jeden z największych projektów miedziowych na świecie była głównym tematem rozmów podczas dzisiejszej wizyty chilijskiej delegacji na Dolnym Śląsku. Z Alfredem Garcia Castelblanco, ambasadorem Chile w Polsce, spotkał się dziś Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Bogactwa naturalne, rozwinięty sektor finansowy, w połączeniu liberalnymi rozwiązaniami biznesowymi i otwartością na zagranicznych inwestorów sprawiają, że Chile należy do jednych z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Przekonały się o tym również i polskie przedsiębiorstwa, które wraz z rozpoczęciem tam inwestycji przez KGHM, zainaugurowały rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy oboma państwami.


Podczas dzisiejszej wizyty marszałek Cezary Przybylski przekonywał swoich gości, że Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera międzynarodową ekspansję dolnośląskich przedsiębiorstw. - Chcemy wspierać dolnośląskich przedsiębiorców w walce o rynki zagraniczne. W tym celu w marcu br. nasz samorząd wspólnie z dolnośląskimi podmiotami otoczenia biznesu powołał do życia radę ds. współpracy z zagranicą. W tym kontekście, niezwykle ważna jest obecność w radzie największego polskiego koncernu globalnego – KGHM - podsumował marszałek Przybylski.

Zadaniem rady jest m.in. tworzyć przyjazny klimat i warunki dla eksportu oraz inwestycji zagranicznych. W związku z tym jeszcze w tym roku planowana jest wizyta w Chile, dla której przyczynkiem będzie otwarcie kopalni miedzi Sierra Gorda – inwestycji realizowanej przez dolnośląską spółkę.   


Wizyta w Chile będzie okazją do nawiązania kontaktów z władzami regionu Antofagasta, na terenie którego inwestycję prowadzi KGHM Polska Miedź S.A. Nie będą to jednak pierwsze działania ze strony władz Dolnego Śląska w celu nawiązania wzajemnych relacji. Już w lutym tego roku Marszałek Województwa Dolnośląskiego spotkał się z szefem regionu Coquimbo, Juanem Manuelem Fuenzalidą. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy partnerskiej przez oba regiony, w tym wymiany studentów oraz handel żywnością.


Bardzo ważnym krokiem w rozwoju wzajemnych stosunków, podjętym w ostatnim czasie, było także zorganizowane w lipcu 2014 seminarium polsko-chilijskie, na którym omawiano możliwości inwestycyjne obu krajów.