rozmiar czcionki: A | A | A

Akcja mobilne smogowe płuca znów na Dolnym Śląsku

14.11.2023 14:15

Mobilna makieta ludzkich płuc po raz kolejny rusza w objazd po Dolnym Śląsku. Dziś stanęła w Bolesławcu, gdzie przez najbliższe dni będzie badać jakość powietrza, którym oddychamy. Akcja, jak co roku, odbywa się w ramach kampanii „Czyste Zasady”. Jej celem jest pokazanie jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz organizm, a współorganizują ją Dolnośląski Alarm Smogowy we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego.

- Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje szereg działań, które w efekcie poprawiają jakość powietrza w regionie. To wykorzystanie środków unijnych na termomodernizacje budynków mieszkalnych, zakup niskoemisyjnych autobusów dla komunikacji miejskich czy zakup nowoczesnych, ekologicznych pociągów elektrycznych. Naszym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza w całym województwie, co pozytywnie wpłynie na jakość życia i zdrowie mieszkańców – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.


Dwumetrowa, podróżująca po Dolnym Śląsku makieta, to specjalny model ludzkich płuc. Wykonano ją z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe jest zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Walkę poprawę jakości powietrza Dolny Śląsk podjął kilka lat temu. W 2017 roku, dzięki pracom ekspertów m.in. z Instytutu Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz prowadzonym w całym regionie konsultacjom społecznym, powstał plan walki ze smogiem. Przygotowane zostały uchwały antysmogowe, które zostały następnie przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Był to kompromis pomiędzy oczekiwaniami wielu grup społecznych, w tym ekologów i mieszkańców województwa. Ich celem była skuteczna walka o czystsze powietrze oraz lepszą jakość życia dla Dolnoślązaków poprzez wyeliminowanie najgorszej jakości paliw i stopniowa rezygnacja z niskoklasowych instalacji grzewczych.


- Nie bez powodu inauguracja mobilnych płuc zaczyna się w tym roku nie centrum miejscowości na rynku, ale na z pozoru zielonym osiedlu. W wielu miejscach w naszych kraju bywa tak, że w pięknych domach pali się w niepiękny sposób - zauważa Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - Nasze płuca stanęły też symbolicznie pod kościołem co nawiązuje do akcji "Bóg daje życie - smog je odbiera", organizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego - dodaje.


Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok.


Dlatego właśnie samorząd województwa intensyfikuje swoje działania związane z kampanią edukacyjno-informacyjną „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego odziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.