rozmiar czcionki: A | A | A

70 lat Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

04.04.2014 15:43

Od baraków szpitala polowego do nowoczesnej kliniki – Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu ma już siedemdziesiąt lat. Najstarsza placówka w stolicy Dolnego Śląska obchodzi w tym roku swój jubileusz. W uroczystości 70-lecia szpitala wziął udział Jerzy Michalak – wicemarszałek Dolnego Śląska.

Początki szpitala sięgają okresu II wojny światowej. Grupa polskich żołnierzy założyła szpital polowy w Białopolu na Ukrainie. Potem szpital wędrował wraz z wojskiem. Dotarł m.in. do Ostródy, Bydgoszczy, Biesenthala pod Berlinem. Po zakończeniu wojny placówka pod nazwą 7. Wojskowy Szpital Okręgowy została przeniesiona do Zabrza-Rokitnicy. Stamtąd, w 1946r. dotarła do Wrocławia. Początkowo szpital funkcjonował w budynkach przy ul. Traugutta, potem został przeniesiony na ul. Czerską (obecnie Weigla).

 
Obecnie kierowany przez płk. lek. med. Grzegorza Stoinskiego szpital  składa się z pięciu dużych klinik, 27 oddziałów klinicznych, szpitalnego oddziału ratunkowego, lądowiska dla śmigłowców, kilkunastu zakładów specjalistycznych, laboratoriów, pracowni diagnostycznych oraz polikliniki i pełnoprofilowej stomatologii.


- Szpital wojskowy ma wszystko to, co sprawia, że jest jednym z najnowocześniejszych szpitali na Dolnym Śląsku, a nawet w kraju. Placówka jest wyposażona w świetny sprzęt; posiada też  wykwalifikowaną kadrę, która z powodzeniem realizuje nowatorskie metody leczenia i od lat cieszy się zaufaniem pacjentów.  Serdecznie Państwu gratuluję stworzenia medycznej marki na najwyższym poziomie i życzę wielu sukcesów w walce o zdrowie i życie Dolnoślązaków – mówił w trakcie uroczystości wicemarszałek Jerzy Michalak.


W szpitalu wojskowym rocznie leczy się ponad 60 tys. pacjentów, a ponad 200 tys. udzielane są fachowe porady medyczne. Podczas EURO 2012 szpital był gotowy do przyjęcia najważniejszych gości imprezy oraz samych piłkarzy. Jest placówką ujętą w systemie zabezpieczenia medycznego NATO, miejscem ewakuacji i leczenia rannych w misjach zagranicznych.


Na przełomie lutego i marca br. w szpitalu leczeni byli Ukraińcy, którzy protestowali w Kijowie i innych miastach na wschodzie. W lutym 2014r. w placówce wykonano pierwsze nieinwazyjne, trójwymiarowe, wysokiej rozdzielczości przestrzennej badanie serca i tętnic wieńcowych bez użycia środka kontrastowego. W czerwcu 2013r. w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym wszczepiono pacjentom stenty rozpuszczalne. Była to pierwsza tego typu operacja we Wrocławiu.


Pod koniec ubiegłego roku laryngolodzy ze szpitala przeprowadzili operację wszczepienia nowoczesnych implantów słuchowych. W maju 2013r. lekarze szpitala rozpoczęli program transplantacyjny i przeszczepili nerkę od zmarłego dawcy. Była to pierwsza transplantacja w szpitalach wojskowych w Polsce.  To tylko niektóre z osiągnięć 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, który od lat jest ważnym elementem dolnośląskiej służby zdrowia.