rozmiar czcionki: A | A | A

32 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2013 10:56

Już 32 lata minęło od pamiętnego grudnia 1981r., kiedy to gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Aresztowania, strajki, czołgi na ulicach miast i 586 dni wszechobecnej cenzury – tak wyglądała Polska 1981-1983r.

Członek zarządu Jerzy Tutaj złożył dziś kwiaty pod obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” przy Skwerze Obrońców Solidarności Politechniki Wrocławskiej.


- Sejmik Dolnośląski i władze regionu składają dzisiaj szacunek Tym, którzy oddali zdrowie i życie po 13 grudnia 1981r. Wspaniałym ludziom, którzy mimo dramatycznych chwil, mieli odwagę głośno mówić światu o tym co myślą – powiedział Jerzy Tutaj.


Uczestnicy obchodów rocznicy złożyli też wiązanki pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Huskowskiego – legendę związków zawodowych Politechniki Wrocławskiej. Tadeusz Huskowski to żołnierz Szarych Szeregów w słynnym Batalionie „Zośka”. W wieku 20 lat był już dowódcą plutonu. Po wojnie skończył studia i rozpoczął pracę na Politechnice Wrocławskiej. Wykładał matematykę i informatykę. Utworzył konspiracyjną „Solidarność”, która wspierała finansowo studentów, biedniejsze organizacje związkowe i redakcje konspiracyjnych pism. W czasie stanu wojennego brał udział w Komitecie Strajkowym Politechniki Wrocławskiej. Aresztowany przez SB, trafił do więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Zmarł w sierpniu 1984r.