rozmiar czcionki: A | A | A

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości!

13.11.2015 11:02

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...) Tymi słowami opisywał wydarzenia listopadowe w 1918 roku Premier Jędrzej Moraczewski. W uroczystych obchodach 97. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w stolicy Dolnego Śląska udział wziął Marszałek Cezary Przybylski.

 

Uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się Mszą Święta odprawioną przez Metropolitę wrocławskiego Józefa Kupnego w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Elżbiety. W nabożeństwie obok Marszałka Województwa Cezarego Przybylskiego udział wziął m.in. Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Wicewojewoda Dolnośląski Joanna Bronowicka oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Po mszy św. uczestnicy obchodów udali się na plac Gołębi, gdzie kilka tysięcy mieszkańców Wrocławia czekało na wojskową komendę, dającą sygnał do rozpoczęcia obchodów święta. Dużą grupę zgromadzonych stanowiła młodzież szkolna, która swoimi strojami, sztandarami i transparentami dumnie reprezentowała barwy narodowe oraz wartości dla nich ważne. Wśród zebranych byli również harcerze oraz przedstawiciele Związków Kombatanckich. Wszystkie osoby licznie zgromadzone na wrocławskim rynku oraz na rynkach innych polskich miast, swoją postawą potwierdzają, że wartości takie jak wolność, niepodległość i ojczyzna są dla Polaków ważne bez względu na wiek, wyznanie, czy światopogląd.


Po uroczystym apelu, z placu Solnego we Wrocławiu tysiące Wrocławian uczestniczyły w Paradzie Niepodległości, Wśród radośnie maszerujących w Paradzie było wielu uczniów z wrocławskich szkół i przedszkoli, którzy uświetnili uroczystość przygotowując na tę okazję stroje nawiązujące do wydarzeń historycznych.