rozmiar czcionki: A | A | A

10 – lecie Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych

17.01.2014 10:49

Kwestia trwającej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz utrzymanie urządzeń wodnych na terenach o szczególnej wartości dla środowiska – to najważniejsze tematy konferencji zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (DZMiUW) we Wrocławiu. Samorząd Dolnego Śląska reprezentował marszałek Rafał Jurkowlaniec.

fot. DZMiUW

Dyrektor DZMiUW Joanna Gustowska rozpoczęła spotkanie od przywitania gości. Głos zabrał również marszałek Rafał Jurkowlaniec, który podkreślił ważną rolę Zarządu w kwestii ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców regionu. Ważnym punktem konferencji były prezentacje poświęcone modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz utrzymania urządzeń wodnych na obszarach o szczególnych wartościach przyrodniczych. Na koniec wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego poświęconego 10-leciu DZMiUW.


„Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego” – to najważniejsze w tej chwili zdanie realizowane przez DZMiUW. Najważniejszym celem projektu modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego (MWWW) jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości, poprzez budowę i modernizację wałów przeciwpowodziowych oraz zwiększenie przepustowości Odry. Do kompetencji Zarządu należy przebudowa istniejących oraz budowa nowych obwałowań Odry i Widawy, wraz z przebudową 6 mostów na Widawie i kanale dopływowym do Widawy. DZMiUW jest w trakcie modernizacji obwałowań Odry i polderów zalewowych na terenie gmin Oława, Siechnice, Czernica oraz Wrocław na łącznej długości ponad 50 km. Trwa również faza przygotowawcza do przebudowy obwałowań Widawy. Opracowywana jest dokumentacja projektowa obwałowań o łącznej długości ok. 40 km. Roboty budowlane rozpoczną się w 2014 r. i będą prowadzone na terenie gmin: Wisznia Mała, Długołęka, Trzebnica, Oborniki Śląskie oraz Wrocław.

*** 

Modernizacja Wrocławskiego węzła Wodnego jest częścią Projektu Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, współfinansowanego ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Funduszu Spójności oraz budżetu państwa, realizowanego przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.


fot. DZMiUW
fot. DZMiUW