rozmiar czcionki: A | A | A

10 lat Polski w UE – uroczystości w Dreźnie

09.05.2014 20:39

Obchody rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej przekraczają granice. W piątek, w Dreźnie odbyła się uroczystość 10-lecia członkostwa Polski w strukturach UE w Dreźnie. Organizatorem spotkania był Markus Kopp, Konsulat Honorowy RP w Lipsku. Podczas wizyty w Dreźnie Marszałek Województwa Dolnośląskiego spotkał się m.in. z Premierem Wolnego Państwa Saksonii, Stanislawem Tillichem i Frankiem Kupferem, Saksońskim Ministrem Środowiska i Rolnictwa, w którego kompetencjach leży zarządzanie Programem Europejskiej Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia. W wizycie w Niemczech Marszałkowi towarzyszyli przedstawiciele Rady ds. Współpracy z Zagranicą.

fot: © IHK Dresden

Delegacja rozpoczęła się od prezentacji działań Saksońskiej Rady ds. Międzynarodowej współpracy gospodarczej (AWIS) i Dolnośląskiej Rady ds. Współpracy z zagranicą. AWIS od 2004r. opracowuje kierunki zagranicznej współpracy gospodarczej Saksonii. Dolnośląskim odpowiednikiem AWIS jest Rada ds. Współpracy z zagranicą, która została powołana pod koniec marca. Czerpiąc z doświadczeń regionów partnerskich Dolnego Śląska, w tym Saksonii, Samorząd Województwa Dolnośląskiego chce za jej pomocą koordynować działania władz samorządowych i izb gospodarczych, z myślą o wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w ich działalności poza granicami kraju.

Nastepnie Marszałek Cezary Przybylski spotkał się ze Stanislawem Tillichem – Premierem Wolnego Państwa Saksonii. W trakcie spotkania omawiane były kwestie dotyczące Partnerstwa Odry oraz działalności Biura Koordynacyjnego Projektów Europejskiej Współpracy Terytorialnej w Görlitz, a także inwestycje KGHM-u w wydobycie złóż miedzi w Weisswasser w Saksonii.

Projekt „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk-Saksonia” i Program Operacyjny Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Saksonia to główne tematy spotkania marszałka Cezarego Przybylskiego z Frankiem Kupferem – saksońskim Ministrem Środowiska i Rolnictwa.

- Cieszymy się, że instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Saksonia jest teraz Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa. Serdecznie dziękuję za efektywną współpracę nad wdrażaniem programu, która przebiega zgodnie z harmonogramem. Szczególne słowa uznania należą się panu Fritzowi Jaeckelowi, Sekretarzowi Stanu i panu Alfonsowi Weissowi, Dyrektorowi Wydziału ds. EWT w Ministerstwie Środowiska – mówił marszałek Cezary Przybylski.

Marszałek przypomniał także, że kolejna dolnośląsko-saksońska inicjatywa - Projekt „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk-Saksonia” - otrzymał w ubiegłym roku nagrodę MORO na modelowe przykłady współpracy polsko-niemieckiej. Wyróżnienie przyznawane jest wspólnie przez Federalne Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

 Centralnym punktem delegacji były obchody 10-lecia członkostwa Polski w UE, które odbyły się w Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Sprawiedliwości i Spraw Europejskich –Jürgen Martens,  Konsul Generalna USA – Teta Moehs oraz Markus Kopp – Konsul Honorowy RP w Wolnym Państwie Saksonia

Podsumowując 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, marszałek Cezary Przybylski przekonywał, że środki Unii Europejskiej zainwestowane w Polsce i na Dolnym Śląsku to dobrze wydane pieniądze, które przynoszą  długofalowe korzyści zarówno Polsce, jak i innym krajom członkowskim, w tym Niemcom. – Polska,  a wraz z nią Dolny Śląsk, jest zaangażowanym członkiem Wspólnoty Europejskiej, który chce ponosić współodpowiedzialność za jej losy, korzystać z jej dobrodziejstw, ale także mierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed całą wspólnotą. Jestem przekonany, że współpraca polsko-niemiecka, a także dolnośląsko-saksońska stanowią istotny wkład w rozwój Unii Europejskiej – mówił marszałek Cezary Przybylski.



fot: © IHK Dresden