rozmiar czcionki: A | A | A

Przez najpiękniejsze krajobrazowo partie Sudetów, ich pogórza i przedgórza, przebiegają niezwykle atrakcyjne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne (w tym szlaki długodystansowe, górskie i tematyczne) uzupełnione wieloma leśnymi i polnymi drogami. Istnieje przy tym wiele schronisk górskich, dzięki czemu podczas wędrówki nie trzeba martwić się o posiłek i nocleg. Liczne szlaki biegną przez parki narodowe, rezerwaty i parki krajobrazowe. Same Sudety to kilkadziesiąt szlaków turystycznych.

Najważniejsze szlaki turystyczne Dolnego Śląska to:

  • Europejski Dalekobieżny Szlak Długodystansowy (E3), który w drodze od Atlantyku do Morza Czarnego przemierza polskie Sudety na odcinku od Jakuszyc do Boboszowa
  • Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza prowadzący od Świeradowa Zdroju do Paczkowa przez najciekawsze partie gór
  • Szlak Zamków Piastowskich, na którym znajduje się 15 obiektów (zaczyna się on przy zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, prowadzi przez największy zamek śląski Książ, zamek w Bolkowie, zamek Bolczów, Jelenią Górę, Wleń i kończy się na zamku Grodziec),
  • Szlak Wygasłych Wulkanów z Legnickiego Pola do Złotoryi, z Bielawy przez Góry Sowie i ziemie kłodzką w Masyw Śnieżnika,
  • Szlak im. Ułanów Legii Nadwiślańskiej wiodący przez bogate w zbytki Przedgórze Sudeckie i Pogórze Wałbrzyskie
  • Szlak archeologiczny, który prowadzi doliną Baryczy, a następnie malowniczymi Wzgórzami Trzebnickimi. Równie interesujące są szlaki w Masywie Ślęży.

Swoją propozycję dla fanów pieszych wędrówek przygotowały Karpacz i Szklarska Poręba. Na oficjalnych stronach tych miast znajdują się gotowe propozycje tras wycieczkowych:

Pieszo nie tylko na szlakach

Dla tych, którzy miłują się w pieszych wędrówkach, uwielbiają zwiedzać, poznawać ciekawe historie, ale niekoniecznie gustują w muzeach, zamkach czy innych „konwencjonalnych” formach turystyki pieszej, Dolny Śląsk ma asa w rękawie. To położone 20 km od Wałbrzycha podziemne miasto Osówka, ostatnia kwatera Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku.

Organizator przygotował tu kilka tras do wyboru:

Trasa historyczna – przeznaczona dla wszystkich. Obejmuje bunkry podziemne, korytarze, hale wystawy i ekspozycje.
Trasa ekstremalna – jest propozycją dla bardziej sprawnych i aktywnych. Obejmuje pokonanie chodników poszukiwaczy skarbów, przepływ łódką desantową, kładki, most wiszący, spotkanie ze Strażnikiem podziemi. Czas przejścia:  ok. 1,5 godziny.
Trasa edukacyjna – skierowana głównie do młodszych dzieci, przewidująca ich aktywny udział. Czas przejścia: ok. 2 godziny  
Trasa naziemna – uzupełnienie podziemnych labiryntów. Siłownia, kasyno, rampa kolejowa, zbiorniki na kruszywo, szyb windowy.  Czas przejścia: ok. 40 min. Zwiedzanie we własnym zakresie.
Osówka jest także ciekawą propozycją na szkolną wycieczkę połączoną z lekcją historii.
Dla grup zorganizowanych ciekawą propozycją może być specjalna trasa pod nazwą „Ekspedycja Riese”, gdzie oprócz zwiedzenia podziemnych korytarzy uczestnicy, podzieleni na podgrupy, sami odkrywają historię obiektu. Każdy oddział ma do wykonania zadania, a aby dostać się do następnego etapu należy zdobyć określoną liczbę punktów. Zadanie do łatwych nie należy, zważywszy na fakt, że w każdym zespole działa szpieg. 

Dane kontaktowe:

Podziemne Miasto Osówka Sp. z o.o.  

ul. Grunwaldzka 20
58-340 Głuszyca
tel. (74) 845 62 20
fax. (74) 845 63 32

strona www: www.osowka.pl

Inną ciekawą ofertą jest kopalnia złota w Złotym Stoku
Zwiedzanie Kopalni Złota
Każdy z uczestników poznaje historię kopalni, przewodnik oprowadza po najciekawszych zakątkach kopalnianych chodników, przedstawiając mozolną pracę ówczesnych górników. Na trasie zwiedzania każdy może spotkać górnika fedrującego w skale, tajemniczą postać podziemnego stwora którym jest Gnom oraz postać dostojnego i szalonego Alchemika. W skład zwiedzania wchodzą dwie sztolnie, podziemny wodospad, przejazd podziemnym tramwajem oraz coś dla najmłodszych - zjeżdżalnia w podziemiach. Zwiedzanie trwa 1,5 godziny.
Zwiedzanie z fabułą
Kopalnię zwiedzać można także w niekonwencjonalny sposób, na zasadzie konkurencji. Grupa podzielona zostaje na kilkuosobowe, rywalizujące ze sobą zespoły, które poruszają się po terenie za pomocą specjalnie przygotowanych map. Każda grupa pokonuje te same zadania, podczas których zdobywa złote dukaty oraz sztabki złota. Ta, która zbierze ich najwięcej wygrywa.
Kopalnia Złota oprócz standardowego programu zwiedzania oferuje wiele atrakcji dodatkowych, które można dobierać według własnego upodobania:
•    Spływ łodzią – zalanym chodnikiem Sztolni Gertrudy
•    Pokaz czerpania papieru
•    Pokaz odlewania sztabek, oraz wybijania monet
•    Płukanie złota dla prawdziwych poszukiwaczy skarbów
•    Wystawa minerałów z całego świata
•    Ekstremalne wyjazdy w teren- Szalone wyzwanie zarówno dla miłośników aut terenowych, jak i amatorów, którzy nie mieli do czynienia z tego typu pojazdami. Strome zjazdy, błotne przeprawy, moc nieprzyjaznych podjazdów i innych naturalnych przeszkód z pewnością wycisną z uczestników siódme poty i obudzą duch walki.

Dane kontaktowe:

Kopalnia złota w Złotym Stoku

ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok
Rezerwacja: +48 74 817 55 08
Biuro: +48 74 817 55 74
Fax: +48 74 817 61 20
e-mail: biuro@kopalniazlota.pl
strona www:http://www.kopalniazlota.pl/