rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk miłośnikom białego szaleństwa ma wiele do zaoferowania. Największe ośrodki sportów zimowych znajdują się w Karkonoszach, w Masywie Śnieżnika, w Górach Orlickich i w Górach Sowich. Oferują trasy w pełnej skali trudności, zarówno długie nartostrady jak i krótkie (lecz nie mniej ciekawe) stoki. W Górach Kamiennych nie znajdziemy kurortów, ani długich nartostrad, jednak w okolicy Andrzejówki znajduje się kilka wyciągów oraz bardzo dobre tereny narciarstwa biegowego (to tu odbywa się Bieg Gwarków). Karkonosze oferują dobre warunki dla uprawiania narciarstwa zjazdowego (ponad 30 km tras i stoków) i biegowego (ponad 100 km). Wyciągi dla narciarzy usytuowane są w prawie każdej miejscowości. Stoki narciarskie przystosowane są zarówno dla początkujących, jak i zawodowych narciarzy i snowboardzistów.

SZKLARSKA PORĘBA

Narciarstwo zjazdowe
W Karkonoszach nie zabraknie atrakcji dla amatorów białego szaleństwa. Jednym z największych ośrodków narciarskich jest Szklarska Poręba. 20 wyciągów narciarskich w tym 5 usytuowanych  na Szrenicy wznoszącej się na wysokość 1362 m n.p.m.  Trasy posiadają różne stopnie trudności dzięki czemu Szrenica staje się przyjazna dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów,  chcących zmierzyć się ze stokiem. Na tych którzy opanowali jazdę prawie do perfekcji czeka trasa zjazdowa FIS tzw. Ściana, której nachylenie stoku wynosi momentami ok. 50%. Lolobrygida ma ok. 4400 m i jest najdłuższą trasą zjazdową w Szklarskiej Porębie. Początkującym polecana jest  dosyć łatwa trasa „ Puchatek”. Dodatkową atrakcją  jest nowa kolejka linowa „Karkonosz Express”  oddana do użytku w 2010 roku. To najdłuższy (2.393 m.)  i najnowocześniejszy tego typu wyciąg w Polsce. Dzięki sprzyjającemu klimatowi śnieg na stokach utrzymuje się do wczesnej wiosny. Szusujących  fascynatów sportów zimowych można tutaj jeszcze spotkać na przełomie marca i kwietnia. Stoki są dośnieżane a na wielu z nich dzięki oświetleniu można także jeździć nocą.

Narciarstwo biegowe
Narty biegowe to doskonała propozycja zarówno dla wyczynowców, jak i amatorów białego szaleństwa. Właśnie w Jakuszycach znajdują się jedne z najlepszych terenów  w Europie przeznaczonych do uprawiania tego sportu. Dla pasjonatów popularnych "biegówek" przygotowano tu ponad 100 km tras (część z nich posiada homologację FIS), których specjalny układ pozwala na ich łączenie. Daje to możliwość opracowania własnego planu przejazdu. Na Polanie Jakuszyckiej śnieg utrzymuje się bardzo długo, dzięki czemu jeszcze w wiosennym słońcu można spokojnie wybrać się na trasy biegowe. Największym świętem narciarzy biegowych jest odbywający się od ponad 30 lat „Bieg Piastów”. W zawodach może wziąć udział każdy wielbiciel narciarstwa klasycznego. W 2012 roku Szklarska Poręba będzie gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym.

Skituring
Dla odwiedzających Szklarską Porębę którzy nie lubią szybkiej jazdy zatłoczonymi stokami, których bardziej interesuje kontakt z przyrodą i odwiedzanie miejsc niedostępnych dla turystów, świetną propozycją  jest skituring.  Ta forma aktywnego spędzenia wolnego czasu staje się coraz bardziej popularna. Podczas skituringu poruszamy się na nartach podobnych do nart biegowych jednak specjalnie przystosowane wiązanie umożliwiają  nam równocześnie swobodne poruszanie się w czasie wędrówki jak i bezpieczny zjazd.
 
Przewodnicy i instruktorzy skituringu:
Szkoła Górska Wyrypa
tel.+48 604 141 450,
e-mail: biuro@szkolagorska-wyrypa.pl
strona www:  http://www.szkolagorska-wyrypa.pl/

KARPACZ

Narciarstwo zjazdowe
Karpacz jest jednym z ciekawszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Na turystów odwiedzających to miasto czekają stoki o różnych stopniach trudności. Dużym udogodnieniem jest fakt, że przy każdym z nich znajduje się wyciąg oraz wypożyczalnie sprzętu. Większość stoków jest oświetlona,  dzięki czemu amatorzy białego szaleństwa mogą korzystać z nich nawet po zmroku.  Na wprawionych narciarzy czeka Kompleks Narciarski „Śnieżka” w którego skład wchodzi 7 wyciągów i 6 nartostrad. W Karpaczu znajduje się także jedyna na Dolnym Śląsku rynna snowboardowa z homologacją FIS.

Narciarstwo biegowe
Na narciarzy biegowych czekają dwie malowniczo położone trasy biegowe. Pierwsza z nich, w Karpaczu Górnym o długości 2,5 km, znajduje się na wysokości 885 m n.p.m.  oraz posiada homologację FIS. Druga, mająca około 13 km długości, usytuowana jest na wysokości 1400 m n.p.m. przy schronisku „Dom Śląski”.

Atrakcje dla dzieci
Również najmłodsi miłośnicy sportów zimowych miło spędzą tutaj czas. Z myślą o nich stworzony został tor śniegowy do uprawiania tzw. Snowtubingu, czyli jazdy na „śnieżnych dętkach”. Tę dość szaloną formę aktywności mogą uprawiać także dorośli.  Dla miłośników tradycyjnych zjazdów Karpacz oferuje także darmowy stok saneczkowy.

Tor śniegowy – SNOWTUBING
58-540 Karpacz
ul. Myśliwska 13
tel. +48 602 271 204
strona www: http://www.skicentrum.prv.pl/

Łyżwiarstwo
Karpacz to nie tylko czekające na turystów atrakcje na śniegu, ale również na lodzie. Na terenie miasta działają 3 lodowiska (w tym jedno całoroczne):
 
Całoroczne Lodowisko Syntetyczne
58-540 Karpacz
ul. Gimnazjalna 2
tel. +48 504 465 376
e-mail: kontakt@lodowiskokarpacz.pl
strona www: http://www.lodowiskokarpacz.pl/
Godziny otwarcia: 10:00 - 21:00, (ostatnie wejście o godz. 20:00) 

Całoroczne lodowisko syntetyczne  ma powierzchnię ok. 600 m kwadratowych dzięki czemu jest w stanie pomieścić blisko 100 miłośników łyżwiarstwa. Przy obiekcie jest możliwość wypożyczenia oraz naostrzenia łyżew.

ODK "Krucze Skały"
58-540 Karpacz
ul. Wilcza 1
tel. 75 761 94 12 lub 75 761 62 56
Godziny otwarcia: 9:00-21:00

Lodowisko Talaga
ul. Obrońców Pokoju,
tel. +48 662 288 181,
Godziny otwarcia: 10:00 - 21:00 (przerwa techniczna 15:00-16:00)
Sztucznie mrożone lodowisko „pod gołym niebem” o wymiarach 20x30 m. Dzięki oświetleniu istnieje możliwość jazdy w godzinach wieczornych. Lodowisko jest otwarte również gdy powietrze ma dodatnią temperaturę (do +10 stopni).

Skituring
Centrum Skiturowe przy Szkole Górskiej w schronisku Samotnia nad Karpaczem
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 16
tel./fax 75 761 93 76
strona www: http://www.centrum.szkolagorska.com/
Działające w Karpaczu Centrum Skiturowe przy Szkole Górskiej ma za zadanie promować skitu ring oraz zachęcić do jego uprawiania. Centrum oferuje lekcje skit turingu, zapisy na jednodniową wyprawę oraz kursy o rożnym stopniu zaawansowania.

ŚWIERADÓW ZDRÓJ

Świeradów Zdrój jest rozwijającym się ośrodkiem narciarskim, który w najbliższych latach ma szansę dołączyć do znaczących ośrodków narciarskich w Polsce. Już dziś znaleźć można kilka wyciągów i doskonale przystosowanych stoków. W większości ośrodków narciarskich jest wiele dobrze utrzymanych nartostrad, tras biegowych wypożyczalni sprzętu narciarskiego i szkółek narciarskich prowadzonych przez fachowych instruktorów. Więcej informacji na temat atrakcji znajdujących się w Świeradowie Zdroju znajdziecie państwo na stronie internetowej http://www.swieradowzdroj.pl/.
 
ZIELENIEC

Zieleniec to największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej (jednen z większych w Sudetach), jest dzielnicą Dusznik Zdroju i leży na wysokości ok. 950 m n p.m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tu specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce), zbliżony do alpejskiego. Szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie u osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki oraz duża ilość opadów w okresie zimowym są przyczyną tego, że śnieg leży tu blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 20 wyciągów, których zdolność transportowa wynosi ok. 11000 osób/godzinę. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 8 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności: od bardzo łatwych (np. szkoły narciarskie ADAM-SKI, LE-SKI) do bardzo trudnych (np. JODŁA). Dla snowboarderów niedawno otwarto SnowPark. Rozmieszczenie tras zjazdowych i wyciągów umożliwia przejechanie z jednego końca Zieleńca na drugi koniec i z powrotem. Wspaniała panorama z masywem Śnieżnika, stuletni kościółek nieopodal, doskonale przygotowana baza noclegowa i turystyczna sprawiają, że Zieleniec to idealne miejsce dla początkujących, średnio-zaawansowanych i bardzo doświadczonych miłośników białego szaleństwa.
 

GÓRY SOWIE

Góry Sowie również mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę narciarską. Rzeczka, posiadająca oświetlone stoki jest najpopularniejszą stacją narciarską. Ponadto dobrze przygotowane są trasy zjazdowe w pobliżu Przeł. Jugowskiej oraz pd-zach stok Sokolca. Narciarzy biegowych przyciągają w Góry Sowie dobre warunki śniegowe, gęsta sieć dróg leśnych oraz bliskość okolicznych miejscowości. Najlepiej do tego typu narciarstwa nadają się tereny pod Wielką Sową.  


 

STRONIE ŚLĄSKIE – MASYW ŚNIEŻNIKA I GÓRY BIALSKIE

 

OŚRODKI NARCIARSKIE

 

 „CZARNA GÓRA RESORT”, SIENNA.

Czarna Góra Resort oferuje jedne z najlepszych warunków śniegowych w regionie. Ponad 10 000 m tras o zróżnicowanym stopniu trudności, 3 koleje krzesełkowe, 7 wyciągów, nowoczesny system naśnieżania, doskonale wyposażony obszar do nauki jazdy na nartach (4 taśmy bieżne dla najmłodszych), snowpark dla początkujących, najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna "Czarna Żmija" (tor saneczkowy o długości 950 m), poduszka do bezpiecznego lądowania dla freestylowców, stok dla saneczkarzy oraz „tubing”. W Siennej znajduje się bezpłatny parking (ponad 1000 miejsc), bogata baza gastronomiczna i noclegowa, szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Pod szczyt Czarnej Góry wjechać można sześcioosobową koleją „LuxTorpeda”. Z jej górnej stacji rozpościera się piękny widok na Sudety. Z kolei z górnej stacji kolei „Żmija” wejść można na ratrakowany szlak narciarstwa biegowego w kierunku schroniska PTTK „Na Śnieżniku”. Więcej informacji na stronie www.czarnagora.pl

 

STACJA NARCIARSKA KAMIENICA

Miła alternatywa dla zwolenników kameralnych ośrodków narciarskich. Trasy (łącznie 1 500 m, 1 kolej krzesełkowa, 3 wyciągi) łączą dwie wsi położone pod Śnieżnikiem: Kamienicę i Bolesławów. Stoki polecane osobom początkującym i średniozaawansowanym, wspaniale nadają się także do doskonalenia techniki. Kolej krzesełkowa „Bolek” od strony Bolesławowa, z możliwością wejścia z jej górnej stacji na leśny szlak narciarstwa biegowego. Przy karczmie w Kamienicy działa  mikrobrowar rzemieślniczy, w którym powstaje piwo "Anioł". www.snkamienica.pl

 

GDZIE JEST KLIMAT? W BIELICACH!                      

Znany i lubiany stok narciarski „Bieliczak” (łącznie 900 m tras, jeden wyciąg orczykowy i krótki wyciąg dla dzieci) znajdziecie w Bielicach, w Górach Bialskich. Stok jest dośnieżany i oświetlony. Górna część doliny Białej Lądeckiej, w której położone są Bielice, ma górski mikroklimat. 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic rozpoczyna się leśny szlak narciarstwa biegowego w kierunku popularnego czeskiego schroniska Paprsek. Do wyboru kilkadziesiąt kilometrów ratrakowanych tras.

www.wyciagwbielicach.pl   www.bielice.info.pl

 

 

 

SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH I MASYWIE ŚNIEŻNIKA

 

Szlak jest oznakowany, ratrakowany, łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Janowa Góra, górna stacja kolei "Żmija" w "Czarna Góra Resort" w Siennej) z wyższymi partiami gór i ciągnie się na długości ponad 60 km. Szlak ma charakter liniowy, ale daje możliwość zamykania pętli lub "prawie pętli". Oznakowanie czarno-pomarańczowe. Szlak utrzymywany jest jednym ratrakiem przez Gminę Stronie Śląskie, dlatego zawsze należy zapoznać się z komunikatami o sytuacji na szlaku, jakie podawane są na stronie www.stronie.pl

 

Szlak narciarstwa biegowego w gminie Stronie Śląskie ma zróżnicowane, piękne przyrodniczo i krajobrazowo odcinki dolinne (np. Dolina Białej Lądeckiej), stokowe (np. Droga nad Lejami), jak i grzbietowe (np. Żmijowiec).

 

Opis szlaków i kontakty do wypożyczalni oraz szkółek narciarstwa biegowego na: www.stronie.pl

Urząd Miejski w Stroniu Śląskim wysyła bezpłatnie mapy z przebiegiem i opisem szlaku.

Kontakt: strategia@stronie.pl

 

 

SGB ULTRABIEL

 

Od 2015 r. na przełomie lutego i marca w Bielicach w Górach Bialskich rozgrywany jest maraton narciarski SGB ULTRABIEL na najdłuższym w Polsce dystansie 60 km, wraz z biegami towarzyszącymi na krótszych dystansach. Trasy zawodów biegną po polskiej (Góry Bialskie) i czeskiej (Rychlebské Hory) stronie gór, w pobliżu Paprska. Fotorelacje i informacje na www.ultrabiel.pl Impreza stanowi wspaniałą okazję do spotkania najlepszych biegaczy narciarskich - amatorów z całej Polski.