rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: Jeleniogórski Gmina: Jeżów Sudecki

Położenie
Siedlęcin stanowi malowniczą wieś łańcuchową o długości 4,3 km. Leży między Jeziorem Modrym na pd-wsch, a Jeziorem Wrzeszczyńskim na zachodzie. Sama wieża położona jest na wzniesieniu, niegdyś otoczonym wodą.

Rys historyczny
Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1313 r. na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Wieża w 1368 r. została sprzedana przez wdowę po Bolku II, księżną Agnieszkę z Habsburgów. Nowym właścicielem został rycerz Jenschin von Redern i do połowy XV w. budowla była w posiadaniu tego rodu. Przebudowa wieży miała miejsce w 1575 r., kiedy to dobudowano najwyższą kondygnację. Od 1732 do 1945 r. budowla znajdowała się w rękach rodu Schaffgotschów.

Współczesność
Ten donżonowy zamek kryje w swoich murach niezwykle cenne XIV-wieczne malowidła, które przedstawiają opowieść o sir Lancelocie z Jeziora. Niestety wieża do niedawna pozbawiona była opieki, przez co popadła w ruinę. Dziś jest własnością fundacji "Zamek Chudów", udostępnioną do zwiedzania dla turystów. We wszystkich działaniach na rzecz poprawy stanu wieży Fundację "Zamek Chudów" wspiera Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie", z którym fundacja ściśle współpracuje na wielu płaszczyznach. W latach 2006-2007 dokonano kompleksowej renowacji malowideł. Cały czas prowadzone są prace remontowo-konserwatorskie (portale, stropy, tynki itp.). Od 2008 roku na terenie obiektu odbywają się badania archeologiczne, dostarczające wielu nowych informacji na temat zabytku i z których efektami można zapoznać się na wystawie archeologicznej oraz w rezerwacie archeologicznym we wnętrzach Wieży.

Dojazd: Wrocław-Siedlęcin - Wieża Rycerska PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 5, Droga 3 (E65), Droga 30; 118,0km

Kontakt
Informacja turystyczna w Jeleniej Górze
tel. 75 713 75 97, 882 964 805
www.wiezasiedlecin.pl

wieza@wiezasiedlecin.pl

Wieża jest czynna codziennie) w godzinach 9-18 (sezon letni), 10-16 (sezon zimowy)