rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: jeleniogórski
Gmina: Pieszyce

Położenie
Wodospad usytuowany jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 520 m n.p.m., w środkowej części Wąwozu Szklarki.

Rys historyczny
Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza i przez wszystkie stulecia był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne.  

Współczesność
Dziś jest to jeden z najpiękniejszych wodospadów i jednocześnie drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Spadający kaskadą z wys. ponad 13 m  strumień wody zwęża się u dołu i skręca spiralnie. Przy wodospadzie znajduje się małe schronisko PTTK „Kochanówka”. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Szklarkę można oglądać z platformy widokowej. Szklarka w dolnym biegu, gdzie zbliża się do połączenia z Kamienną, tworzy kilkusetmetrowej długości skalisty i wilgotny wąwóz. Jego ściany wznoszące się na kilkadziesiąt metrów porastają jodły i buki.

Dojazd
Wodospad położony jest przy drodze E 65 (krajowa 3) obok Szklarskiej Poręby. Dojście z dużego parkingu do wodospadu dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych i zajmuje zaledwie kilkanaście minut.