rozmiar czcionki: A | A | A

Karkonosze oferują dobre warunki dla uprawiania narciarstwa zjazdowego (ponad 30 km tras i stoków) i biegowego (ponad 100 km). Wyciągi dla narciarzy usytuowane są w prawie każdej miejscowości. Stoki narciarskie przystosowane są do zjazdów na nartach i snowboardzie zarówno początkujących, jak i zawodowych narciarzy. W Karpaczu znajduje się rynna snowboardowa z homologacją FIS. Rozwija się tu także narciarstwo biegowe. Popularne stają się wędrówki narciarskie grzbietem Karkonoszy.

Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem narciarskich w polskich Karkonoszach i jednym z największych w Sudetach. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 15 km tras i 20 wyciągów narciarskich oraz linowych kolei krzesełkowych. Większość jest na stokach górującej nad miastem Szrenicy.  

Skiarena Szrenica oferuje ponad 12 km tras zjazdowych i stoków slalomowych. Od sezonu 2011/2012 są one poszerzone i w 100% dośnieżane na całej długości Narciarze mają do dyspozycji 3 krzesełkowe koleje linowe i 4 orczyki o łącznej przepustowości ponad 10 tys. osób na godzinę. W 2010 roku do użytku oddano nową kolejkę linową „Karkonosz-Express”. Ta „sześcioosobowa kanapa” to najdłuższy tego typu wyciąg w Polsce. Narciarze na górę wjeżdżają w zaledwie osiem i pół minuty pokonując 2,4 km. Dolna stacja wyciągu powstała tuż obok istniejącej I sekcji wyciągu na Szrenicę. Górna stacja zlokalizowana jest nieopodal Świątecznego Kamienia, powyżej rozwidlenia nartostrad Lolobrygida i Śnieżynka. W ciągu godziny na górę wyjeżdża prawie 2 tysiące osób. 

Na stokach Szrenicy przygotowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 12 km. Są to nartostrady dla narciarzy o różnym stopniu umiejętności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Najwięcej emocji wytrawnym, dobrym narciarzom gwarantuje trasa zjazdowa FIS tzw. Ściana, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%. Najdłuższa trasa - nartostrada Lolobrygida ma długość ponad 4400 m. Znany, lubiany i raczej łatwy "Puchatek" oferuje nocne jazdy aż do godziny 22:00. Ponadto jest wiele stoków w samej Szklarskiej Porębie i na trasie w kierunku Polany Jakuszyckiej (Wiciarka).

Doskonałe warunki klimatyczne, przyrównywane do tych panujących w Alpach, pozwalają utrzymać się grubej pokrywie śnieżnej nawet do wczesnej wiosny. Północne stoki Szrenicy sprawiają, że na nartach jeździ się tutaj jeszcze w kwietniu i mimo wysokich temperatur oraz słońca, śnieg długo jest zmrożony. 

W Szklarskiej Porębie śmiało można planować wypoczynek nie tylko w szczycie sezonu zimowego, ale również pod koniec zimy i wczesną wiosną z gwarancją śniegu. Marcowe szusy mają swoich stałych zwolenników, którzy od lat planują jazdę w promieniach wiosennego słońca. Stoki są dodatkowo dośnieżane, a wiele spośród nich jest również oświetlona, dając możliwość jazdy po zmroku. 

Filmy: