rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: jeleniogórski
Gmina: Karpacz

Położenie
Karpacz leży nad Łomnicą, u stóp Śnieżki, na wysokości 500-1375 m n.p.m.

Rys historyczny
Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiają się w „Księgach Walońskich” z końca XIV w. Osadnicy przybyli na te ziemie z powodu kruszców jakie można było tu spotkać, min. złoto, srebro, rudy żelaza. W wyniku karczowania lasu powstawały polany m.in. Stara Polana, Wilcza Poręba oraz Krzywa Góra. Na nich to budowano pierwsze w Karkonoszach budy pasterskie. Pierwsze osady powstały w Wilczej Porębie, Budniku i Bierutowicach. Do czasu prężnego rozwoju turystyki Karpacz nie istniał jako jedna miejscowość, ale jako zbiór luźnych i niezależnych osad. Prawa miejskie otrzymał w 1960 r. Od XIX w. nastąpił rozwój turystyki i sportów zimowych. Przed II wojną światową był znaczącym kurortem, z torami bobslejowymi i skocznią narciarską. Po wojnie Karpacz stał się centrum polskich Karkonoszy.

Współczesność
Dziś Karpacz to jeden z najatrakcyjniejszych ośrodków wczasowo - turystycznych w Karkonoszach. Oferuje doskonałe warunki turystyczne z dobrze rozwiniętą bazą. Wyciąg krzesełkowy na Czarną Kopę, liczne wyciągi narciarskie, trasy rowerowe i szlaki turystyczne, kawiarnie, puby i restauracje proponują doskonałą kuchnię i świetną zabawę. W centrum miasta, na zboczu Kolorowej znajduje się najdłuższa w Polsce letnia rynna saneczkowa. Karpacz jest też punktem wyjściowym wycieczek pieszych, np. na Śnieżkę, w unikalne obszary Kotłów Małego i Wielkiego Stawu oraz Kocioł Łomniczki wraz z licznymi  grupami skalnymi: Pielgrzymy, Słonecznik. Największy węzeł szlaków turystycznych znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego przy „Białym Jarze”. Najcenniejszym zabytkiem Karpacza jest przywieziony z Norwegii w XIX w. kościółek Wang pochodzący z XIII w. oraz kapliczka Św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki. W mieście znajduje się Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy.

Dojazd: Wrocław-Karpacz; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 5, Droga 3 (E65), Droga 367, Droga 366; 122,8 km
Kontakt
Centrum Informacji Turystycznej i Kultury, ul. Krótka 4a, 58-540 Karpacz
tel. +48 75 7619568
Informacja Turystyczna Referat Promocji Miasta, ul. Konstytucji 3 Maja, 25 58-540 Karpacz
tel./fax: +48 75 7619716, +48 75 7618605
e-mail: it@karpacz.eu
http://www.karpacz.pl/
http://www.karpacz.ig.pl/