rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: ząbkowicki
Gmina: Stoszowice

 

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.

 

Rys historyczny

 

Z rozkazu króla pruskiego Fryderyka II, w drugiej poł. XVIII w. wybudowano forty strzegące Srebrnej Przełęczy. Centralnym punktem obronnym twierdzy jest fort „Donżon”, który wraz z oblegającymi go bastionami pomocniczymi i bateriami powstał na wzniesieniach głównego grzbietu Gór Sowich. Po drugiej stronie przełęczy, już w paśmie Gór Bardzkich stanął fort „Ostróg”. Całość tworzy potężną warownię, która zatrzymała wojska napoleońskie w 1807 oku.. Fort był samowystarczalny i mógł być oblegany przez około 6 miesięcy bez dostaw zaopatrzenia z zewnątrz.

 

Współczesność

 

Majestatyczna twierdza do dziś spogląda na otuloną wzgórzami przełęcz. Decyzją Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego obiekt został wpisany na listę polskich pomników Historii. Na terenie twierdzy mieści się Forteczny Park Kulturowy. Poszukując ciekawostek tuż nieopodal Srebrnej Góry znajdziemy ślady wybudowanej na początku XX w. trasy sowiogórskiej kolejki zębatej, której najciekawszy odcinek biegnie pomiędzy dwoma ogromnymi wiaduktami.

 

Dojazd:

Wrocław-Srebrna Góra; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 8 (E67), Droga 385; 77,3 km

Kontakt

 

Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o.

tel. +48 74 8180099

e-mail: info@forty.pl

www.forty.pl


Godziny zwiedzania:

Codziennie odbywa się zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem ubranym w mundur żołnierza historycznego regimentu z epoki napoleońskiej. Czas trasy z przewodnikiem ok. 1h. 15 min.

IV- X- od 10.00 do 18.00 

XI- III - od 10.00 do 17.00

Od 1 lipca do 31 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę Twierdza otwarta jest o godzinę dłużej, czyli od godziny 10:00 do godziny 19:00.

Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się:

-ok godz. 16:30 ( od 1 kwietnia do 31 października)

- w weekendy wakacyjne ok godz. 17:30

- ok godz. 15.30 (od 1 listopada do 31 marca)