rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: polkowicki, gmina: Gaworzyce, Radwanice, Przemków, Chocianów
Powiat: bolesławiecki, gmina: Gromadka

Położenie
Przemkowski Park Krajobrazowy położony jest w obrębie czterech mezoregionów geograficznych. Północna część obejmuje fragment Równiny Szprotawskiej, centrum leży na zachodzie Wysoczyzny Lubińskiej, południowo-zachodnia część na obszarze Borów Dolnośląskich, a południowo-wschodnią część Parku stanowi fragment Równiny Legnickiej.

Rys historyczny
Park utworzony został w roku 1997, a jego powierzchnia wynosi 22 338 ha. Najbardziej bagienna część doliny rzeki Szprotawy została przekształcona około 1880 r. w stawy hodowlane.

Współczesność
Charakterystycznymi cechami krajobrazu wschodniej części Borów Dolnośląskich są rozległe bory sosnowe, niewielkie lasy liściaste, stawy hodowlane oraz śródleśne torfowiska (rezerwat Torfowisko Borówki) i wydmy śródlądowe. Lasy łęgowe najlepiej zachowały się przy zachodnim skraju Przemkowa. Rezerwaty przyrody Łęgi Źródliskowe okolic Przemkowa i Buczyna Piotrowicka jest mozaiką grądów i olsów, poprzecinanych meandrującymi potokami. W drzewostanie spotykać można nawet 250-letnie okazy dębu szypułkowego. Koło miejscowości Piotrowice na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego rośnie słynny dąb "Chrobry” – uważany za najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Na uwagę zasługuje występowanie węża – gniewosza, okazałego motyla – żeglarka i chrząszcza – jelonka rogacza. Gatunkiem charakterystycznym borów i wrzosowisk graniczących z terenami podmokłymi jest cietrzew. Na terenie parku stwierdzono w sumie występowanie 220 gatunków ptaków, w tym 147 lęgowych (rezerwat Stawy Przemkowskie). Na terenie Parku zachowało się wiele obiektów sakralnych, z których do bardziej interesujących należą: kościół Wniebowzięcia NMP w Przemkowie (XV-XVIII w.), cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła (XVIII-XIX w.), kościół św. Piotra i Pawła w Sieroszowicach (XVI w.), kościół św. Jacka w Pogorzeliskach (XVII-XIX w.) , kościół św. Bartłomieja w Buczynie (XVI-XIX w.). A także pochodzące z epoki brązu stanowiska kultury łużyckiej w Jakubowie Lubińskim, Piotrowicach oraz w Przemkowie.

Dojazd: Wrocław-Przemkowski PK; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 328, Droga 94; 130,9 km

Kontakt
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Legnica
Piotrowice 89, 59-170 Przemków
tel./fax: +48 76 8310924
e-mail: legnica@dzpk.pl
strona www: http://www.dzpk.pl/