rozmiar czcionki: A | A | A

#GóryBezBrawury 2022/2023

30.11.2022 13:58

Seria nowych spotów edukacyjnych w radiu i telewizji, filmy dotyczące bezpieczeństwa publikowane online, zimowe atrakcje regionu, spotkania na dolnośląskich stokach – rusza kolejna edycja akcji #GóryBezBrawury, prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i GOPR.

#GóryBezBrawury 2023

DOLNY ŚLĄSK NA ZIMĘ!
Wspaniałe widoki i piękne emocje – zima to świetny czas na odkrywanie Sudetów: czekają Góry Izerskie, czyli polski biegun zimna z Polaną Jakuszycką i Parkiem Ciemnego Nieba, Pogórze Kaczawskie, czyli Kraina Wygasłych Wulkanów, Masyw Śnieżnika z Jaskinią Niedźwiedzią, Góry Sowie i tajemnice projektu Riese czy Karkonosze z królową Śnieżką. Trasy piesze, biegówki, narty i sanki. Na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie! Ważne, by odkrywając region, być odpowiednio przygotowanym.
 
„Zapraszamy na sezon zimowy w dolnośląskich górach. Wspaniałe kurorty: od Czarnej Góry po Szklarską Porębę, atrakcje dla dzieci, świetlne ogrody. Idealne warunki do aktywnego odpoczynku dla osób w każdym wieku. Zachęcamy i przypominamy, żeby doskonale się bawiąc, nie tracić głowy i dojrzale organizować wycieczki, zwłaszcza te górskie” – mówi marszałek województwa, Cezary Przybylski.
 
GÓRSKIE KOMPENDIUM WIEDZY
„Zimą góry są przepiękne. Są jednak także bardzo wymagające wobec turystów. Pamiętaj, żeby dobrze się przygotować do zimowych wycieczek. Odpowiednio zaplanowane trasy, ubranie dostosowane do zimowych warunków atmosferycznych oraz niezbędne wyposażenie są gwarancją udanej wyprawy. Nie daj się zaskoczyć zmieniającej się pogodzie i zapadającemu wcześnie zmrokowi” – przypomina Jacek Koziarek, prezes zarządu Grupy Sudeckiej GOPR.
 
Na początek warto zrobić plan: przestudiować mapy terenu i upewnić się jak prowadzi szlak oraz jaki ma stopień trudności oraz że forma i sprzęt odpowiadają warunkom. Weź pod uwagę czas przejścia, pamiętając, że wycieczki z dziećmi trwają dłużej. Podstawą ekwipunku jest górskie obuwie, raczki oraz plecak wyposażony, m.in. w czapkę, rękawiczki, zapasowe skarpety, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronną płachtę, podręczną apteczkę, latarkę i zapałki. Więcej informacji przydatnych przed podróżą znajdziesz na stronie: https://www.gopr.pl
 
KULTOWE MIEJSCA NA SZLAKU

Konieczne jest sprawdzenie, gdzie na szlaku są dostępne schroniska lub obiekty, które mogą stanowić schronienie. Pomoże w tym mapa przygotowana przez Wydział Promocji Województwa Dolnośląskiego:
https://geoportal.dolnyslask.pl/app/mapa/umwd-wodgik-wroclaw/kultowe-miejsca-w-dolnoslaskich-gorach-b4xk9/, która w przyszłym roku pojawi się również w wersji drukowanej.
 
POMOC APLIKACJI
Sprawdzaj na bieżąco warunki. Aplikacje pogodowe są precyzyjne i pomocne. Nie zapomnij przed wyjazdem zainstalować aplikacji RATUNEK, która pozwala namierzyć (zlokalizować?) osobę wzywającą pomoc do kilku metrów i w razie niebezpiecznej sytuacji ułatwia pracę ratowników i przyspiesza ich przybycie.
 
KIEDY POTRZEBNA JEST POMOC
Jeśli jest zasięg, skorzystaj z numerów alarmowych: 985 lub 601 100 300
Możesz także użyć numeru alarmowego 112. Po odebraniu połączenia: przedstaw się, postaraj się określić miejsce, w którym jesteś, zamelduj, co się stało, kto i w jakim stanie jest z tobą i czy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Pamiętaj, że rozmowę zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik.
W przypadku słabego zasięgu spróbuj wysłać SMS na numer 601 100 300 z tymi informacjami.

Odkrywaj bezpiecznie! Do zobaczenia na szlaku!


Fot. Rafał Kotylak, Sebastian Babicz, Rafał Kaczmarek, Janusz Krzeszowski