W coraz bardziej zglobalizowanym świecie nowe technologie informacyjne i komunikacyjne charakteryzują się rewolucyjnym potencjałem zwłaszcza w zakresie internetu. Często obecna rewolucja w komunikacji porównywana jest do rewolucji przemysłowej. Mając na uwadze wzrost regionalnej konkurencyjności oraz realizację kierunków rozwoju w zakresie społeczeństwa informacyjnego przyjętych przez Unię Europejską, Zarząd Województwa Dolnośląskiego postanowił opracować dokument, który nakreśli kierunki i podniesie skuteczność działań w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie.
Proces tworzenia Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na Dolnym Śląsku do roku 2020 będzie prowadzony jest w oparciu o zasadę partnerstwa z uwzględnieniem szerokich konsultacji społecznych z przedstawicielami administracji publicznej, środowisk biznesowych, naukowych, partnerów społeczno-gospodarczych organizacji pozarządowych itp.
Opracowana Strategia będzie miała charakter długookresowy i horyzontalny.
Prace nad Strategią prowadzone są przy zaangażowaniu:
• Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,
• Politechniki Wrocławskiej jako partnera projektu,
• Komitetu Sterującego,
Główne etapy prac:
Etap pierwszy
Opracowanie wstępnego zakresu strategii społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku.
W ramach etapu zostanie opracowana wstępna struktura - zakres strategii będąca punktem wyjścia dla realizacji następnych etapów badawczych. Zostaną poddane analizie dostępne materiały dotyczące tworzenia strategii.
Etap drugi
Analiza potrzeb diagnostycznych w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego
W ramach etapu zostanie przeprowadzona analiza dostępnych danych i opracowań dot. społ. informacyjnego na Dolnym Śląsku, zostaną wyznaczone brakujące ogniwa niezbędne dla kompleksowego i rzetelnego zobrazowania sytuacji. Analiza potrzeb diagnostycznych doprecyzuje kierunki zakresy i metody badań niezbędnych do realizacji badań w ramach następnego Etapu.
Etap trzeci
Diagnoza w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
W ramach etapu opracowana zostanie kompleksowa diagnoza punktu wyjścia rozwoju społeczeństwa informacyjnego z uwzględnieniem aspektów w zakresie: infrastruktury, umiejętności mieszkańców, gospodarstw domowych, administracji publicznej, edukacji. W diagnozie zostaną także zidentyfikowane obszary wykluczenia cyfrowego na Dolnym Śląsku oraz zidentyfikowane projekty kluczowe dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie. W ramach diagnozy zostanie skonstruowana mapa wykluczenia informacyjnego
Etap czwarty
Opracowanie strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego (SRSI)
W ramach etapu powstanie dokument strategiczny opracowany zgodnie z zakresem zdefiniowanym w ramach etapu pierwszego oraz metodologią tworzenia regionalnych dokumentów strategicznych. Strategia będzie poddana wszystkim procesom jej ustalania (konsultacjom, ewaluacji) i zostanie przedstawiona do akceptacji władzom Województwa. W strategii zostaną zawarte koncepcje planistyczne mające na celu zapobieganie wykluczeniu informacyjnemu oraz przyczyniające się do rozwoju infrastruktury teleinformatycznej regionu. Ideą strategii jest także identyfikacja kluczowych z punktu widzenia województwa problemów oraz rekomendacja działań mających osiągnięcie zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem niwelowania różnic pomiędzy najbardziej rozwiniętymi ośrodkami regionalnymi, a obszarami wykluczenia cyfrowego. Strategia ma być czynnikiem spajającym; narzędziem sprzyjającym osiągnięcie konsensusu skupionego wokół innowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju Województwa Dolnośląskiego.