rozmiar czcionki: A | A | A

Zmiana statutu OPP – kogo informować?

21.02.2012 13:30 13:30

Które urzędy należy poinformować, jeśli fundacja lub stowarzyszenie, mające status pożytku publicznego, dokonały zmian w statucie? Ile egzemplarzy nowego statutu trzeba sporządzić? Sam status OPP nie ma znaczenia w tym wypadku – odpowiada ekspertka. Bardziej istotne jest to, czy organizacja jest fundacją, czy stowarzyszeniem.

Statut – „konstytucja” organizacji
Statut jest najważniejszym wewnętrznym dokumentem stowarzyszenia, fundacji. Bywa nazywany „konstytucją” organizacji. Zawiera informacje o tym, czym zajmuje się organizacja i jak działa (czyli jakie są jej cele i działania statutowe) oraz jakich zasad będzie przestrzegać w działaniu (np. jak będzie wybierany prezes organizacji, jak często spotyka się walne zgromadzenie członków stowarzyszenia). To dlatego statut jest jednym z dokumentów dołączanych do wniosku, który składa się, rejestrując nową organizację pozarządową w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Sąd sprawdza, czy wszystkie zapisane w statucie postanowienia są zgodne z prawem. Jeśli tak, rejestruje stowarzyszenie lub fundację, rejestrując także statut.

Po zarejestrowaniu organizacji może okazać się, że jest potrzeba wprowadzenia zmian w statucie. Tryb podejmowania decyzji o zmianie jest określony w samym statucie (np. w statucie stowarzyszenia możliwy jest taki zapis: decyzję o zmianach w statucie podejmuje walne zgromadzenie członków bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków). Informację o zmianach w statucie należy zgłosić do KRS. Załącznikiem do wniosku o zmianę danych organizacji jest wtedy statut zawierający zmiany oraz uchwała o jego zmianie, z opisem zmian.


Nie tylko KRS
O tym, że statut został zmieniony informuje się także organ nadzoru zewnętrznego. Organizacja nie wysyła dokumentów do tego organu samodzielnie, gdyż robi to za nią sąd. 

Zgodnie z prawem organem nadzoru nad stowarzyszeniem jest starosta powiatu, na którego terenie mieści się siedziba organizacji (w miastach na prawach powiatu jest to prezydent). W fundacji funkcję tę pełni minister właściwy ds. fundacji (czyli np. w wypadku organizacji, której celem statutowym są działania kulturalne – minister kultury i dziedzictwa narodowego) oraz starosta powiatu.

Starosta ma prawo brać udział w procesie rejestracji – zarówno nowego stowarzyszenia, jak i zmian w statucie już działającego. W związku z tym sąd przesyła staroście komplet dokumentów (np. protokół z zebrania założycielskiego wraz ze wszystkimi uchwałami oraz oczywiście statut). Dlatego rejestrujące się stowarzyszenie składa do KRS dwa komplety wniosku o rejestrację. Zgodnie z prawem taka sama procedura obowiązuje przy dokonywaniu zmian w statucie. Również i w tym przypadku składa się do sądu podwójny komplet dokumentów. Jeden zostaje w sądzie, drugi jest przesyłany do starosty.

Procedura rejestracji przebiega nieco inaczej w przypadku fundacji: sąd dopiero po zarejestrowaniu fundacji informuje o tym organy nadzoru czyli ministra i starostę i przesyła im statut  nowej fundacji. Dlatego fundacje do wniosku o rejestrację w KRS dołączają trzy egzemplarze statutu. Taka sama procedura stosowana jest przy dokonywaniu zmian w statucie. 

Odpowiedź na pytanie czytelnika: komu należy wysłać zmieniony statut i w ilu egzemplarzach, zależy zatem od tego, czy jego organizacja jest fundacją czy stowarzyszeniem. Sam status OPP nie ma w tej sytuacji znaczenia.

Fundacja wysyła do KRS jeden wniosek i jako złączniki trzy egzemplarze statutu (jeden zostaje w KRS, drugi zostanie przesłany przez sąd ministrowi właściwemu ds. fundacji i trzeci staroście powiatu, na terenie którego mieści się siedziba fundacji) oraz jeden egzemplarz dokumentów potwierdzających dokonanie zmiany, np. uchwałę zarządu.

Stowarzyszenie składa dwa egzemplarze wniosku o zmianę danych w KRS: dwa egzemplarze statutu, protokołu z walnego zgromadzenia członków i uchwały potwierdzającej zmianę (jeden komplet zostaje w KRS, a drugi jest przesyłany staroście, który ma prawo uczestnictwa w postępowaniu rejestrowym).

Nie ma potrzeby przesyłania statutu do ministra pracy i polityki społecznej i urzędu skarbowego. Oczywiście jeden zmieniony statut organizacja zostawia w swojej dokumentacji. Warto go wydrukować, podpisać zgodnie ze sposobem reprezentacji i włożyć do odpowiedniej teczki czy skoroszytu. Jeśli zmiany dotyczyły rzeczy istotnych z punktu widzenia księgowości (np. zmiana celów, rozszerzenie działalności gospodarczej), to statut także powinien trafić do księgowej czy księgowego. Dobrą praktyką jest umieszczenie zmienionego statutu na stronie internetowej organizacji.

 


Podstawa prawna:

Ustawa o fundacjach

Art. 11.
2. Zmiana statutu fundacji wymaga wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy art. 9 stosuje się odpowiednio.

Art. 9.
2. O wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego sąd zawiadamia ministra właściwego ze względu na zakres jego działania oraz cele fundacji, zwanego dalej „właściwym ministrem”, oraz właściwego ze względu na siedzibę fundacji starostę, przesyłając jednocześnie statut.

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach

Art. 21.
Zarząd stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić sąd rejestrowy o zmianie statutu. W sprawie wpisania do rejestru zmiany statutu stowarzyszenia stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla rejestracji stowarzyszenia.


INFORMACJA ZACZERPNIĘTA: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/742844.html