rozmiar czcionki: A | A | A

„Żeby przy naszej szkole wybudowano Aquapark i żeby nie było szerszeni” - Dzień Dziecka w Sejmiku Województwa.

02.06.2014 17:32

Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku wręczyła 250 dyplomów Wzorowego Dolnoślązaka, a Radna Województwa Agnieszka Muszyńska wszystkim maluchom złożyła gratulacje. Obie Panie przyjęły ślubowanie Wzorowych Dolnoślązaków i zaprosiły gości na owocowo-słodki poczęstunek. Na koniec każdemu wręczyły upominki.

2 czerwca gościliśmy w Sejmiku 250 uczniów dolnośląskich szkół. Przyszły dzieci z klas I –III ze szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 17 im. prof. Stanisława Kulczyńskiego we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. prof. Mariana Suskiego we Wrocławiu, Zespół Szkół Publicznych w Wołowie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie.

 


Pierwsza grupa pojawiła się już o godzinie 9.00 rano, dzieci bawiły się w trzech grupach. Pierwsza podejmowała uchwałę, wybrali swojego przewodniczącego i wiceprzewodniczących obrad. Druga wymyślała hasło reklamowe dla Dolnego Śląska, a trzecia malowała symbole regionu. Bardzo dziękujemy wolontariuszom, których pomoc była nieoceniona. Wspomagali nas wolontariusze z Semper Avanti, z Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa oraz ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży „Szansa”.

 

Po burzliwych obradach i zajęciach mali radni obejrzeli mini przedstawienie - na dziedzińcu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego - i popis umiejętności rycerzy  z  Chorągwi Piastów Śląskich z Oławy, którym równie gorąco dziękujemy za występ w ramach wolontariatu.

 

A historia zaczynała się tak:

„Było to dawno, dawno temu, gdy Dolny Śląsk porastały gęste lasy i bory, na wzgórzach pyszniły się wielkie zamki, a miasta otaczały wysokie mury. Gdy rycerze w lśniących zbrojach walczyli w turniejach o względy dam swojego serca, a wszystkim rządzili książęta i królowie. Władca Dolnego Śląska – Henryk I, zwany Brodatym powrócił właśnie do Wrocławia wraz ze swą małżonką, Księżną Jadwigą z podróży, jaką odbył do Czech. W podróży towarzyszył mu syn – Henryk II Pobożnym zwany oraz jego świeżo poślubiona małżonka – Anna Przemyślidka, córka króla Czech. Wraz z młodą parą podróżowały dwa orszaki – jeden złożony z dam i rycerzy polskich oraz drugi, który stanowiły damy i rycerze z Czech, wierni Annie i mający osiedlić się wraz z nią na Śląsku. Podczas podróży rycerze polscy i rycerze czescy często dyskutowali o tym, którzy z nich są mężniejsi, silniejsi, szybsi, roztropniejsi, waleczniejsi – przechwałkom na ten temat, a i kłótniom coraz większym i głośniejszym, nie było końca. Wieści o tych sporach i przykrych kłótniach dotarły do Księcia Henryka Brodatego…”


Rycerze pokazali jak walczą, a Henryk II Pobożny zakończył swary:

„Dość! Dość już tej walki. Jesteście rycerzami dolnośląskimi, a to jest wasza mała ojczyzna, dom rodzinny, którego powinniście bronić i o który powinniście dbać.”

 


Dzieci dostały drobne upominki i zostały pasowane na wzorowych Dolnoślązaków. Złożyły też ślubowanie:
„Czy wy, młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska, ślubujecie dbać o swoją małą ojczyznę, starać się, aby zawsze była ona piękna, gościnna i wspaniała, zawsze pomagać każdemu, kto jest w potrzebie, bronić słabszych, uczyć się pilnie, być uczynnym i obowiązkowym?”

Odpowiedzią było chóralne: Taaaaaaaaaak!

 

Dużo radości było przy wymyślaniu tekstu uchwał, rymowanek i haseł reklamowych dla naszego regionu. Twórczość dzieci niejednokrotnie wzbudziła nasz podziw:

Rymowanki:
• „Dolny Śląsk fajna rzecz, przyjedź do nas zamki zwiedź!”
• „Dolny Śląsk czysty jest, nie zaśmiecaj go!
     Dolny Śląsk fajny jest, my lubimy go!
     Dolny Śląsk piękny jest, więc zwiedzajmy go!”
• „Kiedy krasnal śmieje się, to na Dolnym Śląsku wiele dzieje się!”

 

Hasło reklamowe:
• „Przyjedź, zobacz, zapamiętaj.”
• „Mosty łączą ludzi.”

A oto treść podjętych uchwał przez małych radnych:
• Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu - Zamykane biurko z tabletem i plac zabaw z trampoliną i basenem.
• Szkoła Podstawowa nr 17 im. prof. Stanisława Kulczyńskiego we Wrocławiu - Wyremontowana szkoła oraz tablety zamiast książek.
• Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach - Duży basen, mniej lekcji i na każdej przerwie po jednym lodzie.
• Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. prof. Mariana Suskiego we Wrocławiu - Żeby przy naszej szkole wybudowano Aquapark i żeby nie było szerszeni.
• Zespół Szkół Publicznych w Wołowie - Żeby było 5 dni wolnych, a 2 dni szkoły.
• Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie - Zbudować basen, kino i aquapark.

 

Dziękujemy Polskiemu Radiu Wrocław, które w osobie młodego i wesołego dziennikarza towarzyszyło nam przez całe obrady. A oto foto relacja, wywiady i tekst: http://www.prw.pl/articles/view/35616/Lody-na-kazdej-przerwie-Dzieci-opanowaly-sejmik#prettyPhoto

 

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku – Sejmik Województwa Dolnośląskiego:
https://www.facebook.com/pages/Sejmik-Wojew%C3%B3dztwa-Dolno%C5%9Bl%C4%85skiego/286947211346774?ref=hl