rozmiar czcionki: A | A | A

ZASŁUŻONA DLA WOJEWÓDZWA DOLNOŚLĄSKIEGO - pani Sołtys Gorzanowa - JOLANTA TERLECKA

14.09.2023 22:22

Podczas LVIII sesji Sejmiku Przewodniczący Andrzej Jaroch i Marszałek Cezary Przybylski wręczyli srebrną odznakę ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZWA DOLNOŚLĄSKIEGO pani Sołtys Gorzanowa - JOLANCIE TERLECKIEJ. Wnioskodawcą odznaczenia była Radny Województwa Jerzy Dec.

Jolanta Terlecka, mieszkanka wsi Gorzanów, jest absolwentką Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu- wydziału pedagogiki,  Uniwersytetu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu- wydział psychoterapii i diagnozy klinicznej, Akademii Trenerów w Warszawie- wydział rozwoju osobistego – zdobyła certyfikat psychoterapeuty i diagnosty klinicznego, jest nauczycielką akademicką, właścicielką Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.


W 1997 roku podczas powodzi na Ziemi Kłodzkiej i m in. w Gorzanowie mocno zaangażowana w pomoc popowodziową. Mieszkańcy zauważyli to zaangażowanie i powołali ją na funkcję sołtysa wsi Gorzanów. W kolejnym roku kandydowała do Rady Powiatu Kłodzkiego, otrzymała mandat zaufania mieszkańców. Pełniła tę funkcję przez dwie kadencje, dokładając sobie pracy, ale jak twierdziła to pomogło zdobyć środki na odbudowę wioski, ale i na pomoc dla mieszkańców. Zmagała się z ludzkim cierpieniem, emocjami, pretensjami, pozyskiwaniem środków, odbudową infrastruktury itp. Inicjatorka wielu aktywności dla społeczności lokalnej,  podejmowała pracę z dziećmi w czasie wolnym od nauki, z dorosłymi i seniorami - wyplatanie wieńców dożynkowych, gotowanie, szycie, gimnastyka dla dorosłych, zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, imprezy lokalne.


W 2002 roku zdobyła zaszczytny tytuł w ogólnopolskim konkursie „Sołtys Roku”.


Założycielka Zespołu Pieśni Cyraneczki, z tymi ludźmi zaczynała swą karierę społeczną i jak mówi jest im wdzięczna za wsparcie, pomoc, dobre słowo, za radość i uśmiech. Jak powtarza : „to moje perły na dobre i złe”.


Nadal pracuje społecznie, prowadząc Zespół Cyraneczki i Koło Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pielęgnuje dzięki temu piękne polskie tradycje wiejskie, uczy wyrobów rękodzielniczych, współpracuje z instytucjami i edukuje. Jej działalność to niemalże 30 lat społecznikowania i nie ustaje w tych działaniach. Jak twierdzi – społecznikowanie ma w sercu i nie ma możliwości tego odłożyć na bok.


Ma ogromne wsparcie w mężu Zygmuncie, który też śpiewa w zespole, wspierają ją dzieci i mama, za co jest ogromnie wdzięczna. Można Jolantę usłyszeć co niedzielę na łączach radia Wrocław w programie Ludowa Lista Przebojów, uczestniczka kilku programów TV Wrocław.


Jolanta Terlecka to osoba o wielu pasjach i uzdolnieniach. Jej pasją jest kultura ludowa tj. śpiew, twórczość rękodzielnicza, zielarstwo,  słynie z przetwórstwa domowego, prowadzi bloga kulinarnego a także jest youtuberką.