rozmiar czcionki: A | A | A

XXXVII sesja Sejmiku Województwa

01.10.2021 13:25

W trakcie sesji Sejmiku Województwa przedstawiono stan prac nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Dolnośląskiego, przyjęto także Dolnośląską Strategię Integracji Społecznej na lata 2021-2030, która precyzuje działania Samorządu Województwa podejmowane w obszarze polityki społecznej.

Radni Województwa przegłosowali uchwałę zamiarową, która jest pierwszym krokiem do współprowadzenia Muzeum Sportu i Turystyki z Miastem Karpacz.

Ustalono także kierunki działania dla Województwa Dolnośląskiego w zakresie przeprowadzenia programu "Dolny Śląsk bez plastiku". W jego ramach zostaną podjęte kroki zmierzające do wyeliminowania plastiku z Urzędu Marszałkowskiego oraz podległych instytucji.
Radni jednomyślnie przyznali Złote Odznaki Honorowe Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego, które zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Sejmiku z okazji XII Święta Województwa 16 października 2021 r.

Odznaki otrzymają:

Pan Julian Gozdowski - zasłużony trener narciarstwa biegowego. W 1976 roku zorganizował pierwszą edycję Biegu Piastów, który wkrótce przekształcił się w coroczną międzynarodową imprezę narciarską na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W 1995 roku bieg ten został włączony do Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych, a w 2008 roku do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. Pan Julian Gozdowski objął funkcję komandora tego biegu oraz prezesa Stowarzyszenia „Bieg Piastów”. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pana Gozdowskiego Bieg Piastów uzyskał rangę zawodów światowych. Jego długoletnia praca na rzecz upowszechniania aktywności fizycznej, sportów zimowych, a w szczególności narciarstwa biegowego spowodowała, że dzisiaj największa i najbardziej znana impreza narciarstwa biegowego w Polsce i jedna z największych na świecie odbywa się na Dolnym Śląsku.


Pani Maja Włoszczowska - dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim (Pekin 2008, Rio de Janeiro 2016), złota medalistka Mistrzostw Świata w wyścigu elity MTB, a także w maratonie MTB. Mistrzyni Europy w kolarstwie górskim. Przez ponad 20 lat godnie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej.


Pan Piotr Małachowski - czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, specjalizujący się
w rzucie dyskiem. Dwukrotny wicemistrz olimpijski z Pekinu 2008 oraz z Rio de Janeiro 2016. Aktualny rekordzista Polski w rzucie dyskiem (71,84).


Pan Rafał Omelko - lekkoatleta, startuje głównie w biegach na 400 m oraz w biegach sztafetowych 4x400 m. Od 2009 roku związany z klubem AZS-AWF Wrocław. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.  Wielokrotnie zdobywał złote i srebrne medale, np. w 2018 roku w Birmingham zdobył złoty medal ustanawiając wynikiem 3:01,77  halowy rekord świata, w Mistrzostw Europy, w Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400 m.


Od 30 września 2021 r. sala w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, w której odbywają się posiedzenia Radnych Województwa, nosi imię Kornela Morawieckiego.