rozmiar czcionki: A | A | A

XLII sesja sejmiku

07.11.2013 00:00

7 listopada odbyła się XLII sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Sesję otworzyły informacje i komunikaty Przewodniczącego Sejmiku Województwa Jerzego Pokoja i Marszałka Województwa Rafała Jurkowlańca. Przewodniczący powitał gości obecnych na sali: Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Europosła Jacka Protasiewicza, Wicewojewodzinę Ewę Mańkowską oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie, którzy przybyli do nas na zaproszenie Radnego Województwa Marka Larysia.


Marszałek Rafał Jurkowlaniec poinformował radnych o najważniejszych wydarzeniach i działaniach, które podjął ostatnio zarząd naszego województwa. Marszałek mówił m.in. o: Podsumowaniu unijnego programu dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013 (RPO WD), które odbyło się w Jeleniej Górze z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jeleniogórska konferencja była jednocześnie inauguracją konsultacji społecznych nad nowym programem operacyjnym dla naszego regionu (RPO WD 2013-2020).

 

Realizacji unikatowego w skali kraju programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. W październiku we Wrocławiu, Żmigrodzie, Twardogórze i Środzie Śląskiej oddano do użytku nowoczesne stadiony lekkoatletyczne. Do końca 2013r. w naszym województwie powstanie 16 takich kompleksów – samorząd Dolnego Śląska przeznaczył na ten cel 5 mln zł.

 

Radni Województwa w głosowaniach przyjęli uchwałę w sprawie wskazania miast, w których w przyszłości może być przeprowadzany egzamin na prawo jazdy. Wskazane miasta to: Bolesławiec, Głogów i Świdnica. Uchwała nie zmusza Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do tworzenia nowych oddziałów terenowych – daje jedynie taką możliwość.
Decyzją radnych przyznano kolejne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Dolnego Śląska, wśród wyróżnionych znalazł się Mirosław Hermaszewski, który po wojnie zamieszkał w Wołowie, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. Mirosław Hermaszewski - generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos.