rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na Dolnym Śląsku

16.04.2014 16:03

Klasztor Cystersów w Lubiążu, Cmentarz Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu, rynek w Leśnej i Zamek Czocha to miejsca, które odwiedził Prezydent Bronisław Komorowski podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku. Głównym powodem podróży do naszego regionu były obchody 69 rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej*, zorganizowane w Zgorzelcu. Prezydentowi w trakcie jego wizyty towarzyszyła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Barbara Zdrojewska oraz Radni Iwona Krawczyk, Wioletta Susmanek, Józef Kozłowski.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 69. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej dziękował za pamięć o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy ginęli, abyśmy my tutaj mogli budować polskie życie, polskie nadzieje i przyszłość. - Dziś po tylu latach od sforsowania Nysy Łużyckiej, gdy świadomie inwestujemy nasze polskie emocje i dążenia w budowanie wspólnej Europy, gdy cenimy sobie znaczenie dobrego sąsiedztwa z Niemcami, trzeba szczególnie pamiętać o tych walkach, które legły u fundamentów powstania państwa polskiego i polskiego narodu w granicach m.in. na Nysie Łużyckiej - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Pod pomnikiem Orła na Cmentarzu Bohaterów II Armii Wojska Polskiego prezydent oraz delegacje dolnośląskich parlamentarzystów i samorządowców złożyły wieńce. Spoczywa tam 3 424 polskich żołnierzy. W trakcie uroczystości odczytano Apel Poległych oraz odmówiono modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Na koniec zaprezentowano również sprzęt 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca.  

 

Podczas swojej wizyty w Klasztorze Cystersów w Lubiążu** Prezydent zauważył, że ostatnie 25 lat to pasmo małych sukcesów, które składają się na wielki sukces ratowania zabytków przypominających naszą obecność w Europie. To dzięki wysiłkom lokalnej społeczności i grupie zapaleńców udało się uratować od zrujnowania zabytek rangi europejskiej.

 

Ostatnim punktem wizyty Bronisława Komorowskiego na Dolnym Śląsku był powiat Lubański. Prezydent spotkał się na rynku w miejscowości Leśna z jej mieszkańcami oraz wziął udział w spotkaniu z lokalnymi samorządowcami w Zamku Czocha, których zachęcał do mądrego korzystania z tego, co na ziemiach zachodnich Polacy uzyskali w wyniku losów historii. - Wyjątkowo ważne jest każde dzieło, które pokazuje, że staramy się dobrze zagospodarować to co inni tu zbudowali i pomnożyć dla własnej zamożności – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

* 16 kwietnia 1945 roku w okolicach Rothenburga rozegrana została bitwa, w której 70 tys. żołnierzy II Armii Wojska Polskiego forsowało Nysę Łużycką w ramach tzw. operacji berlińskiej. Operacja ta była jedną z najbardziej tragicznych w historii polskiego oręża. Podczas niej zginęło 4 902 żołnierzy Wojska Polskiego, 3 000 uznano za zaginionych, a 10 000 zostało od ran.

** Pocysterski kompleks klasztorny w Lubiążu to jeden z największych obiektów sakralnych w Europie. Składa się z bazyliki, klasztoru, Pałacu Opatów, kościoła pomocniczego i zabudowań gospodarczych. Opactwo, które uważane jest za arcydzieło śląskiego baroku, swoją świetność przeżywało w połowie XVIII wieku.