rozmiar czcionki: A | A | A

V Święto Województwa Dolnośląskiego

18.10.2014 20:42

W ramach obchodów V Święto Województwa Dolnośląskiego z patronką naszą Świętą Jadwigą Śląską, odbyła się LIV – uroczysta - sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Sali Wielkiej Ratusza Wrocławskiego. Na Rynku Dolnoślązacy tłumnie odwiedzili Jarmark Jadwiżański, chętnie brali udział w konkursach wiedzy o Dolnym Śląsku, wysłuchali zespołów muzycznych, obejrzeli występy Glinoludów i Wielkie Gotowanie z produktów regionalnych. Uchwałą sejmik ustanowił Święto Województwa na dzień 16 października, a że trudno świętować w środku tygodnia, uroczystości i zabawę przenieśliśmy na sobotę 18 października. Atrakcji było wiele, a chętnych jeszcze więcej - bardzo serdecznie dziękujemy Dolnoślązakom i wszystkim, którzy nas odwiedzili podczas obchodów V Święta Województwa Dolnośląskiego.

Obchody rozpoczęły się mszą św., w intencji pomyślności Dolnego Śląska i jego mieszkańców, w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Elżbiety we Wrocławiu, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny. W tym samym czasie na Rynku rozpoczęły swą działalność stoiska wystawiennicze Jarmarku Jadwiżańskiego i scena na placu Gołębim.


Po mszy, w asyście Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Radni Województwa i zaproszeni goście, którzy przybyli na mszę, przeszli na pl. Gołębi. Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku i Cezary Przybylski Marszałek Województwa przekazali flagę Województwa Dolnośląskiego reprezentantom Straży Miejskiej Wrocławia, którzy w asyście werbli wciągnęli flagę na maszt.


W Ratuszu w obecności Radnych Województwa i Zarządu Województwa Przewodnicząca Sejmiku Barbara Zdrojewska otworzyła uroczystą, LIV sesję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Do Sali Wielkiej w Ratuszu przybyło wielu zaproszonych gości. Byli przedstawiciele duchowieństwa: Arcybiskup Marian Gołębiewski, Najprzewielebniejszy Jeremiasz, Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Ksiądz Ryszard Bogusz Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Przybyli Europarlamentarzyści i Parlamentarzyści naszego regionu, był Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, przedstawiciele świata nauku, kultury i biznesu.

Jak już zwyczaj nakazuje wręczone zostały nagrody Sejmiku Województwa i Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wszystkie wyróżnienia i nagrody wręczali razem Barbara Zdrojewska i Cezary Przybylski. Najwyższym wyróżnieniem jest przyznanie przez Sejmik Honorowego Obywatele Dolnego Śląska CIVI HONORARIO. W tym roku tytułem tym został uhonorowany Kornek Morawiecki i Władysław Frasyniuk *.


Wręczone zostały Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (lista**).


Nagrody marszałka otrzymali: Justyna Stasiak, Stanisław Borowski, Dariusz Miliński, Ewa Migocka oraz Ryszard Tomaszewski.

 
W tym samym czasie, już od godz. 10.00, w Rynku otwarty został Jarmark Jadwiżański ***, który odwiedzać można było do godz. 19.00. Dodatkowo na Rynku podziwiano występy artystów Teatru Pantomimy, zespołów folklorystycznych, akrobatów i słynnych Glinoludów. Na smakoszy czekało „Wielkie Gotowanie na Rynku - Smaki Dolnego Śląska”. Chetni robili sobie zdjęcia w tzw. fotobudkach – tłem były krajobrazy Dolnego Śląska.

 
Atrakcji było wiele, a chętnych jeszcze więcej - bardzo serdecznie dziękujemy Dolnoślązakom i wszystkim, którzy nas odwiedzili podczas obchodów V Święta Województwa Dolnośląskiego.


Na zakończenie na scenie w Rynku zagrał zespół HURT.

 

 

* Przyznanie Kornelowi Morawieckiemu i Władysławowi Frasyniukowi Tytułu Obywatela Honorowego Dolnego Śląska „CIVI HONORARIO”.

Rok 2014 to czas wielu rocznic wydarzeń, które miały ogromny wpływ na najnowsza historię naszego kraju. 5 kwietnia minęło 25 lat od zakończenia obrad Okrągłego Stołu, który zapoczątkował upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. 4 czerwca świętowaliśmy 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz w pełni wolnych wyborów do Senatu. Powołany został pierwszy niekomunistyczny rząd, na czele którego stanął wywodzący się z „Solidarności” Tadeusz Mazowiecki. Wybory samorządowe 27 maja 1990 roku umożliwiły przeprowadzenie wielu reform gospodarczych i społecznych. Dzień ten był kolejnym krokiem do demokracji. Wszystkie te wydarzenia były możliwe dzięki powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i walce, którą jego członkowie stoczyli z systemem komunistycznym. 31 sierpnia celebrowaliśmy obchody 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które umożliwiły powstanie NSZZ „Solidarność”. „Solidarność” Dolnośląska w latach 80-tych była jednym z większych i ważniejszych ośrodków. Powstała na bazie licznych komitetów strajkowych, a jednym z nich był komitet w legendarnej już VII Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To bowiem tu, w sierpniu 1980 roku, w geście solidarności ze Stocznią Gdańską, pracownicy wrocławskiego MPK rozpoczęli strajk solidarnościowy.

 

Kornel Morawiecki, w czasie fali sierpniowych strajków 1980 roku, bardzo aktywnie, wraz z „Biuletynem Dolnośląskim”, włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu. Był delegatem na I Krajowy Zjazd „Solidarności” z Regionu Dolny Śląsk. W momencie wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 zszedł do podziemia i rozpoczął działalność poligraficzną. Pierwszy numer podziemnego pisma w stanie wojennym w Polsce – „Z dnia na dzień” był drukowany w nocy z 13 na 14 grudnia i został kolportowany już rano 14 grudnia we Wrocławiu.


Władysław Frasyniuk w sierpniu 1980 roku pracował we wrocławskim MPK. Jego działalność opozycyjna, a następnie pełna oddania działalność w tworzenie wolnej Polski czynią jego osobę godnym kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO.
Dzięki takim ludziom, jak Kornel Morawiecki i Władysław Frasyniuk dziś możemy cieszyć się wolnym, suwerennym i demokratycznym krajem. To dla nas wielka duma, że tacy ludzie prowadzący swą działalność na Dolnym Śląsku, kształtowali historię i oddziaływali na przyszłość Polski.

 

** Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego

1. Świętej Pamięci Profesorowi Romanowi Chalimoniukowi - Profesor Roman Chalimoniuk był pracownikiem naukowym Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 80-tych działaczem opozycyjnym, a po roku 89 zaangażował się w działalność Kolegium Odwoławczego. Był współtwórcą koncepcji Samorządowych Kolegiów Odwoławczych i autorem jednej z pierwszych jej realizacji w postaci wrocławskiego kolegium odwoławczego. Dzięki niemu kolegia odwoławcze, wspięły się na wysoki poziom orzeczniczy i postrzegane są jako kompetentne organy odwoławcze stojące na straży praworządności.

2. Księdzu Marianowi Gołębiewskiemu – Arcybiskupowi Metropolicie Wrocławskiemu w latach 2004–2013, obecnie seniorowi archidiecezji wrocławskiej. Doktorowi Nauk Biblijnych, doktorowi habilitowanemu Teologii.
Jako Arcybiskup Metropolita Wrocławski przyczynił się do rozwoju naszej archidiecezji. Jako teolog i pasterz posiadł umiejętność dostrzegania i rozwiązywania trudności pojawiających się przed wierzącym człowiekiem. Zawsze służył pomocą i wsparciem zarówno duchowym jak i materialnym.

3. Ks. Janowi Anchimiukowi - Najprzewielebniejszemu Jeremiaszowi, prawosławnemu arcybiskupowi wrocławskiemu i szczecińskiemu, prezesowi Polskiej Rady Ekumenicznej, współtwórcy Bractwa Młodzieży Prawosławnej oraz Koła Teologów Prawosławnych, całkowicie poświęconemu pomocy i wspieraniu potrzebujących, tak wierzących jak i niewierzących.

4. Ks. Ryszardowi Boguszowi - Biskupowi Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, proboszczowi ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu, członkowi Rady Fundacji Krzyżowa dla europejskiego porozumienia. Ksiądz Biskup jest Inicjatorem wielu kontaktów partnerskich polsko – niemieckich, aktywnym działaczem organizacji charytatywnych, laureatem m.in. nagrody Brata Alberta.

5. Panu Herbertowi Wirthowi – inżynierowi, geologowi, menedżerowi, doktorowi habilitowanemu nauk technicznych, Prezesowi Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., wiceprezydentowi organizacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, który został wyróżniony tytułem Wizjonera roku 2012. Dzięki Jego zaangażowaniu w rozwój KGHM Polska Miedź S.A. wzrosło znaczenie Dolnego Śląska na gospodarczej mapie kraju i świata.

6. Panu Józefowi Wasiowi - który dzięki wieloletniej pracy, talentowi i trafnym decyzjom stworzył w Oławie firmę produkcyjną – europejskiego lidera o światowym zasięgu. Firma Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ” znacząco przyczynia się do rozwoju regionu dzięki kooperacji z wieloma firmami z Dolnego Śląska, akcjom charytatywnym oraz współpracy z Politechniką Wrocławską w ramach wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Swoje dzieło przekazuje synowi:

7.  Panu Leszkowi Wasiowi – który obecnie jest współwłaścicielem firmy „WAŚ”, a Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał mu Odznakę Honorową Srebrną za wdrażanie nowych technologii dzięki własnemu laboratorium, jednemu z najnowocześniejszych w kraju oraz we  współpracy z Politechniką Wrocławską, dzięki czemu stworzył nowe miejsca pracy dla inżynierów i specjalistów.

8. Panu Jerzemu Malewskiemu – Profesorowi nadzwyczajnemu Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Jest autorem wielu opracowań i publikacji o gospodarce zasobami mineralnymi Dolnego Śląska i ochronie środowiska. Zaprojektował i doprowadził do uruchomienia Regionalnego Samorządowego Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu.

9. Pani Ewie Dobierzewskiej – Mozrzymas - Profesorowi nadzwyczajnemu Politechniki Wrocławskiej, za opiekę merytoryczną i organizacyjną nad STUDIUM GENERALE, które od dwóch dekad popularyzuje ideę naukowej syntezy i interdyscyplinarnego spojrzenia na problemy badawcze.

10. Panu Adamowi Jezierskiemu – profesorowi, prorektorowi ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego za opiekę merytoryczną i organizacyjną nad STUDIUM GENERALE, którego działalność nawiązuje do wielowiekowej tradycji kształcenia wszechstronnego oraz multidyscyplinarnej wymiany wiedzy, wspierając w ten sposób środowisko naukowe Dolnego Śląska o kreatywne rozwiązania oraz dając możliwość mieszkańcom regionu na uczestniczenie w wymianie myśli twórczej ze środowiskiem naukowym.

11. Panu Jerzemu Uzarowi – doktorowi nauk medycznych, naukowcowi, społecznikowi, nauczycielowi akademickiemu i menadżerowi, odważnemu i skutecznemu reformatorowi ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku. Jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych II stopnia, autorem i współautorem 23 publikacji, licznych doniesień zjazdowych oraz 3 patentów.

12. Panu Mirosławowi Gibkowi - doktorowi nauk medycznych, społecznikowi, nauczycielowi akademickiemu i menadżerowi. Propagatorowi sportu i zdrowego stylu życia. Specjaliście z zakresu anestezjologii, intensywnej terapii i chirurgii. Doświadczonemu menadżerowi w ochronie zdrowia.

13. Pani Halinie Aszkiełowicz-Wojno – wybitnej polskiej siatkarce, brązowej medalistce Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, srebrnej i brązowej medalistce mistrzostw Europy. Uczestniczce mistrzostw świata w siatkówce w Warnie. Zasłużonej Mistrzyni Sportu, która od wielu lat czynnie propaguje sport olimpijski na Dolnym Śląsku.

14.  Panu Antoniemu Tołkaczewskiemu – wybitnemu polskiemu pływakowi, specjaliście stylu dowolnego. Reprezentantowi Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach. Wielokrotnemu mistrzowi i rekordziście Polski na dystansach 100, 200 i 400 m. Srebrnemu medaliście Akademickich Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 200 m w 1951 r. Zasłużonemu Mistrzowi Sportu, który od wielu lat czynnie propaguje sport olimpijski.

15.  Panu Józefowi Bekerowi – wybitnemu polskiemu kolarzowi szosowemu, uczestnikowi Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wielokrotnemu uczestnikowi i zwycięzcy wyścigu Tour de Pologne. Uczestnikowi mistrzostw świata w kolarstwie szosowym latach 1961-1964 i 1966. Wielokrotnemu uczestnikowi Wyścigu Pokoju. Najlepszemu polskiemu kolarzowi szosowemu w 1961 roku. Zasłużonemu Mistrzowi Sportu.

16. Księdzu Marianowi Sobczykowi – Proboszczowi parafii w Złotoryi za zaangażowanie w ratowanie i budowanie obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku. Ksiądz Prałat jest wzorem człowieka o niezwykłym charakterze, który przez wszystkie lata swej posługi całym sercem angażował się w budowanie wzajemnych relacji międzyludzkich opartych na fundamentalnych zasadach zgody i jedności.

17.  Pani Cecylii Biegańskiej – za działalność społeczną oraz za działania Fundacji PRO HOMINE. W młodości wraz z rodziną wspomagała polską partyzantkę spod znaku Armii Krajowej. W roku 1980 włączyła się w działalność NSZZ „Solidarność”, tworząc komórkę związku w Instytucie Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.  W stanie wojennym prowadziła podziemną działalność, organizując pomoc rodzinom represjonowanym. Po przejściu na emeryturę zainicjowała i zorganizowała dzieło będące ukoronowaniem jej twórczego życia: Fundację PRO HOMINE.

18.  Pani Kazimierze Ciosmak – muzykowi i instrumentalistce za ponad 50 lat oddanej i pełnej zaangażowania pracy na rzecz Ogniska Muzycznego w Kamiennej Górze, gdzie spod jej ręki wyszło 900 uczniów, z których część koncertuje dziś na scenach nie tylko w kraju, ale również za granicą.

19. Pani Teresie Sobali – za stworzenie pierwszego na Dolnym Śląsku Ekomuzeum w Chełmsku Śląskim, gdzie prowadzone są warsztaty tkackie „Od posiania do utkania”. Dzięki jej działaniom kultywowana jest i chroniona 300-letnia tradycja tkacka sprowadzona na Dolny Śląsk przez Cystersów

20.  Panu Markowi Karpfowi – za wieloletnią pracę dziennikarską, w której propagował zaangażowanie dziennikarzy  mediów dolnośląskich w problematykę regionalną i lokalną.


21. Lidze Ochrony Przyrody Okręg Wrocławski – za edukację i wychowanie pokoleń Dolnoślązaków w duchu szacunku dla przyrody ożywionej i nieożywionej przez 86 lat działalności w naszym regionie.

 

*** Prezentacja Dolnego Śląska na Jarmarku Jadwiżańskim w domkach wystawienniczych na Rynku Wrocławskim:

1. Zamek Czocha
2. Muzeum Sportu I Turystyki w Karpaczu
3. Kwiat Lnu – Lokalna  Grupa Działania –Kamienna Góra, Mieroszów
4. Odra Film – Dolnośląskie Centrum Filmowe
5. Pierniki Oleśnica
6. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
7. „WR Ceramika” Tomaszów Bolesławiecki
8. Muzeum Poczty we Wrocławiu
9.  Pasieka Smereka - Jelcz Laskowice
10. Wrzosowa Kraina - Chocianów
11. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (UMWD)
12. „Runoland” przetwory;  „Kasinka” -  soki - Kąty Wrocławskie
13. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (UMWD)
14. Stowarzyszenie Kraina Wzgórz Trzebnickich
15. Grupa Producentów Ekologicznych DOLINA GRYKI - Międzylesie
16. Turystyczna 13 -  zrzeszenie 13-stu atrakcji turystycznych Dolnego Śląska ( m.in. Zamek Książ, Osówka podziemne miasto, twierdza Srebrna Góra i Kłodzko, Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Złoty Stok, Nowa Ruda, spływy pontonowe w Bardzie)
17. Zamek Topacz
18. Kozia Łąka - zagroda ekologiczna – Łomnica - sery
19. Partnerstwo Izerskie - Gryfów Śląski – Stowarzyszenie Lokalna  Grupa Działania
20. Spółdzielnia Mleczarska DEMI – Góra
21. Uzdrowisko Szczawno - Zdrój
22. Stowarzyszenie Szlakiem Granitu - UDANIN
23. Stawy Milickie
24. Spiżarnia Miodowa Ewa Migocka  - Oława
25. Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej - UMWD
26. Spółdzielnia Mleczarska Międzyborze
27. Sanatoria Dolnośląskie – spółka UMWD
28. Ceramika Artystyczna – Pasikurowice - Beata i Roman Szynol - pracownia
29. Ekomłyn – Jordanów, piekarnia młyn
30. Via Sudetica –Bolesławieckie Centrum inicjatyw lokalnych
31. Cydr - Trzebnica
32. Uzdrowisko Lądek Zdrój
33. Stow. „Ślężanie” Sobótka
34. Wydział Geodezji UMWD
35. „Pstrąg Mar” – pstrąg Kłodzki – Ścinawka Średnia, wędzony smażony
36. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy(UMWD)
37. Malinowa Zagroda -  sery kozie i krowie, Wilkocin, Przemków
38. Karkonoski Park Narodowy
39. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
40. Dobra Widawa –lokalna grupa działania - Oleśnica
41. Stowarzyszenie Rozwój Chełmska Śląskiego – wyroby z lnu
42. LGD Gromnik - Strzelin
43. Pasieka Wędrowna – miód lipowy, krupiec z ziemi Ząbkowickiej, Ciepłowody
44. Filharmonia Dolnośląska – Jelenia Góra
45. Smolec  - owoce w czekoladzie
46. Stowarzyszenie Lider A4 – Lokalna Grupa Działania – Kobierzyce, Siechnice, Kąty Wrocławskie, Żórawina.
47. Dolnośląska Izba Turystyki i Dolnośląska Organizacja Turystyczna 9UMWD)
48. Abditus  - Likier Karkonoski
49. Stronie Śląskie – Jaskinia Niedźwiedzia i produkty regionalne
50. Turystyczna 13 -  zrzeszenie 13-stu atrakcji turystycznych Dolnego Śląska ( Zamek Książ, Osówka podziemne miasto, twierdza Srebrna Góra i Kłodzko, Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Złoty Stok, Nowa Ruda, spływy pontonowe w Bardzie.
51. Mamascotte – wyrób pluszaków
52. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
53. Ząbkowice Śląskie Miastem Frankensteina  - Festiwal w Ruinach Zamku.
54. Restauracja Kredens – Wilkszyn, przetwory, wypieki i In.
55. Punk Informacyjny  Funduszy Europejskich  - UMWD
56. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej