rozmiar czcionki: A | A | A

Ukraińska młodzież z wizytą w Sejmiku

20.02.2023 13:13

Z młodzieżą z Ukrainy spotkał się Przewodniczący Sejmiku Andrzej Jaroch i Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, przybyła również pani Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

Młodzież ze szkoły średniej o profilu wojskowym we Lwowie. Chłopcy w wieku 14-16 lat, synowie żołnierzy walczących na froncie w Ukrainie, niestety część z nich pochowała swoich ojców.


W dniach 15-22 lutego br. chłopcy poznają bliżej Dolny Śląsk. Odwiedzą m.in. Zamek Książ w Wałbrzychu, wrocławskie ZOO, Panoramę Racławicką czy Hydropolis. Wizyta uczniów ze szkoły we Lwowie ma nie tylko zapoznać ich z naszym regionem, ma być również szansą na oderwanie się od bardzo trudnej sytuacji na Ukrainie.
Dolny Śląsk wspiera Ukrainę!


24 lutego 2023 roku minie dokładnie rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez cały ten czas Dolny Śląsk aktywnie wspiera obywateli Ukrainy. Do tej pory Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 105 mln zł w ramach udzielanej Ukrainie pomocy humanitarnej. Przekazane zostały w pełni wyposażone karetki, pojazdy terenowe oraz busy, a także wysłane zostały na granicę polsko-ukraińską pociągi humanitarne Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną.


To również pomoc wysyłana Ukrainie z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej, który zorganizował Samorząd Województwa Dolnośląskiego, angażując we współpracę regiony partnerskie z Niemiec. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku Samorząd Województwa przekazał także na pomoc Ukrainie 23 mln zł, czyli 1 procent z budżetu województwa na 2023 rok. Pomoc humanitarna jest i będzie kontynuowana.
W najbliższych tygodniach Samorząd Województwa planuje kolejną wysyłkę z pomocą do obwodu Kirowogradzkiego, która obejmie m.in.: agregaty prądotwórcze, promienniki podczerwieni, żywność, odzież, koce oraz wyposażenie medyczne przekazane przez szpital przy ul. Koszarowej. Do wysyłki dołączy fundacja „Weź Pomóż”, która w ramach transportu przekaże płyny dezynfekcyjne, środki czyszczące oraz materace.