rozmiar czcionki: A | A | A

Odznaczenia państwowe dla Dolnoślązaków

13.10.2014 15:41

Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wzięła udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych zorganizowanej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Podczas uroczystości, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, działaczom Solidarności i opozycji antykomunistycznej zostały wręczone wysokiej rangi odznaczenia państwowe –  Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wręczone zostały Krzyże Wolności i Solidarności*. Odznaczenia wręczył Prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Na uroczystości obecni również byli Ewa Mańkowska Wicewojewoda Dolnośląska oraz Adam Grehl, Wiceprezydent Wrocławia.
Odznaczenia to  podziękowanie dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności i wolności, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym, niekomunistycznym kraju.

 

*W podziękowaniu ludziom „Solidarności”, szczególnie tym zapomnianym, 24 czerwca 2010 roku Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia Krzyża Niepodległości oraz ustanowienia Krzyża Wolności i Solidarności..
Na tle innych orderów i odznaczeń państwowych jest to wyjątkowe wyróżnienie. Jest „nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r. prowadzili przez co najmniej 12 miesięcy aktywną działalność w nielegalnych organizacjach niepodległościowych lub prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest również osobom, które ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach niepodległościowych: zostały zabite; doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu; przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności; zostały powołane na ćwiczenia wojskowe lub do odbycia zasadniczej służby wojskowej; były pozbawione prawa lub możliwości wykonywania zawodu albo podjęcia pracy przez co najmniej 6 miesięcy; zostały wydalone z wyższej uczelni lub szkoły na co najmniej 6 miesięcy”. (art. 15 a ustawy o orderach i odznaczeniach)