rozmiar czcionki: A | A | A

LVII sesja Sejmiku

14.07.2023 14:34

Dzisiejsza sesja Sejmiku rozpoczęła się od uroczystego wręczenia  Panu Waldemarowi Woźniakowi  Złotej Odznaki „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.


Kwietniową uchwałą Radni przyznali Złotą Odznakę "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" Waldemarowi Woźniakowi - niesamowitemu społecznikowi, który w ciągu kilku ostatnich lat nieustająco dba o czystość swego otoczenia - do dzisiaj zebrał już ponad 250 ton śmieci, nieustannie szuka nowych miejsc do sprzątania - choć niestety tam gdzie już posprzątał pojawiają się one ponownie.


Marszałek Województwa Cezary Przybylskio z rąk Konsula Generalnego Ukrainy we Wrocławiu odebrał Odznakę ustanowioną przez Dnipropietrowską Radę Obwodową „Obrona. Jedność. Zwycięstwo”. To wyróżnienie przyznane zostało za działania Dolnego Śląska i nasze wsparcie, które kierujemy do partnerskiego Obwodu Dnipropietrowskiego od rozpoczęcia wojny w Ukrainie - karetki pogotowia, pomoc medyczną i humanitarną.
To odznaczenie dla wszystkich Dolnoślązaków, którzy od ponad 500 dni wspierają objętą wojną Ukrainę i jej mieszkańców - powiedział Marszałek.


Na wniosek Radnych Sejmik zwrócił się z apelem do Zarządu Województwa o nadanie imienia Juliana Gozdowskiego Dolnośląskiemu Centrum Sportowemu Polana Jakuszycka.


Julian Gozdowski  - nauczyciel, trener narciarstwa, inicjator i komandor Biegu Piastów.  W 1976 roku zorganizował pierwszą edycję Biegu Piastów, który wkrótce przekształcił się w coroczną międzynarodową imprezę narciarską na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W 1995 roku bieg ten został włączony do Europejskiej Ligi, a w 2008 roku do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. Pan Julian Gozdowski objął funkcję Komandora tego biegu oraz prezesa „Stowarzyszenia Bieg Piastów”. To dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu Bieg Piastów uzyskał rangę zawodów światowych. Jego długoletnia praca na rzecz upowszechniania aktywności fizycznej, sportów zimowych, a w szczególności narciarstwa biegowego spowodowała, że dzisiaj największa i najbardziej znana impreza narciarstwa biegowego w Polsce, a zarazem jedna z największych na świecie odbywa się na Dolnym Śląsku, na Polanie Jakuszyckiej, gdzie Samorząd Województwa sfinansował i prowadzi Dolnośląskie Centrum Sportowe Polana Jakuszycka.Na dzisiejszej sesji Radni podjęli uchwały, w których przyznano m. in. gminom Milicz, Twardogóra i Brzeg Dolny na Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności: odpowiednio 281 898 zł, 156 889 zł oraz 189 346 zł. Wnioski o dofinansowanie złożyło 31 gmin na Dolnym Śląsku, a otrzymało 17. Rowerowe Parki umiejętności to ogólnodostępne kompleksy rowerowe służące doskonaleniu techniki jazdy na rowerach górskich. Ich głównym zadaniem jest możliwość realizacji nauki i doskonalenia techniki jazdy oraz poprawy bezpieczeństwa trenujących rowerzystów.


Gminy z północnej części województwa dolnośląskiego otrzymały również pomoc finansową na poprawę jakości dróg wiejskich. Powiat milicki na drogę Sułów – Ruda Sułowska otrzymał 750 tys., drogę w Guzowicach 120 tys., drogę Bukowice – Lędzina 25 tys. (utwardzenie) oraz 25 tys. na zakup sprzętu pomiarowego i oprogramowanie. Gmina Milicz otrzymała na drogę w Miłochowicach 149 200 zł. oraz drogę w Brzezinie Sułowskiej 28 tys.
Ponadto: gmina Oborniki Śląskie na drogę w Przecławicach - 462 500 zł, Bagnie - 285 200 zł, gmina Oleśnica na drogę w Piszkawie - 196 tys., Smardzowie - 108 tys., gmina Prusice na drogę w Krościnie Małej - 220 tys., Ligocie Strupińskiej 220 tys., gmina Syców na drogę w Komorowie - 252 tys., Ślizowie - 160 tys., gmina Trzebnica na drogę Głuchów Górny – Boleścin - 842 800 zł, a powiat trzebnicki na drogę w Barkowie - 278 500, gmina Twardogóra na drogę w Sosnówce - 200 tys., Olszówce - 115 tys., gmina Wąsosz na drogę w Płoskach - 80 tys., Ługach - 200 tys., gmina Wisznia Mała na drogę w Szewcach - 180 tys., Mienicach - 20 tys., Piotrkowiczkach - 25 tys., Strzeszowie - 20 tys., gmina Wińsko na zadanie Kozowo i Kozowo II - 382 tys., gmina Wołów na drogę w Ratajach - 540 tys., drogę Wołów – Stary Wołów - 480 tys., gmina Zawonia na drogę w Złotowie - 245 tys., gmina Żmigród na drogę w Radziądzu - 100 tys. oraz drogę Bogunów – Brzeście - 637 500 zł.
Ponadto parafia rzymskokatolicka p.w. św. Macieja Apostoła w Trzebicku otrzymała 20 tys. zł na zadanie „kontynuacja prac konserwatorskich przy obrazie „Widzenie Świętej”.