rozmiar czcionki: A | A | A

Komisja Współpracy Zagranicznej o współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z Wolnym Państwem Saksonia.

19.11.2013 10:41

13 i 14 listopada 2013 roku delegacja członków Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w składzie Jacek Pilawa, Julian Golak, Andrzej Jaroch i Ewa Rzewuska gościła z wizytą w Wolnym Państwie Saksonia. Podczas pięciu spotkań odbywających się w Dreźnie i Görlitz Radni zapoznali się i wymienili doświadczenia z takich obszarów działalności jak gospodarka, ochrona środowiska, kultura oraz nauka.

W trakcie pierwszego spotkania Thomas Horn – Dyrektor Wydziału ds. Kontaktów Międzynarodowych, Międzyregionalnych i Transgranicznych Saksońskiej Kancelarii Stanu opowiedział członkom delegacji o priorytetach i kierunkach współpracy międzynarodowej Saksonii.


Tego samego dnia, w obecności Jürgena Martensa – Saksońskiego Ministra Sprawiedliwości i Spraw Europejskich – członkowie Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku spotkali się z członkami Komisji Sprawiedliwości i Europy Landtagu Saksonii. W trakcie spotkania poruszono tematykę priorytetów EWT – Polska-Saksonia 2014-2020, Partnerstwa Odry, Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie – jako centrum kultury polskiej w Saksonii, inwestycji KGHM w Weißwasser, funkcjonowania biura łącznikowego w Saksonii, oferty uzdrowiskowo-sanatoryjnej na Dolnym Śląsku dla pacjentów z Saksonii oraz przedstawicielstwa Saksonii we Wrocławiu.


Drugiego dnia wizyty członkowie Komisji byli gośćmi Centrum Środowiska, gdzie rozmawiano między innymi o projektach Saksońskiej Fundacji Środowiska realizowanymi z dolnośląskimi partnerami. Zakres działalności Fundacji obejmuje prowadzenie Centrum Edukacyjnego (Dom Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej), Fundusz Ochrony Środowiska oraz akademie. W ramach swojej działalności Fundacja tworzy między innymi sieci kontaktów: poświęconą edukacji ekologicznej Saksonii oraz trójnarodową sieć edukacyjną (obejmującą Dolny Śląsk, Saksonię i północne Czechy) – utworzoną ze środków Unii Europejskiej w 2006 roku.


Na kolejnym spotkaniu, mającym miejsce w Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie, członkowie delegacji omówili możliwości nawiązania współpracy jednostki z regionalnymi, miejskimi  i komunalnymi instytucjami kultury z Dolnego Śląska. Utworzone pierwotnie jako miejsce pamięci o pisarzu Muzeum obecnie podzielone jest na część poświęconą J. I. Kraszewskiemu – zorganizowaną we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także część przeznaczoną na wystawy czasowe (poświęconą na przykład Romanowi Polańskiemu – we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, obecnie ta część wystawy przedstawia działalność Zbigniewa Libery). Muzeum organizuje między innymi polsko-niemieckie spotkania z tradycją oraz dni kultury polskiej, których czwarta edycja zaplanowana jest na 2014 rok. Intencją jest, żeby Muzeum Kraszewskiego stanowiło miejsce spotkań i polsko-niemieckich rozmów o kulturze.


Na zakończenie wizyty Radni Województwa Dolnośląskiego gościli w Biurze Saksońskiej Agencji Oświatowej, gdzie koordynator Kinga Hartmann-Wóycicka zaprezentowała projekty realizowane we współpracy z Dolnym Śląskiem. Saksońska Agencja Oświatowa jest jednostką wykonawczą Ministerstwa Edukacji. Jej podstawowym celem działania jest wykształcenie poczucia czerpania korzyści z życia na granicy, a także kształcenie tak zwanych „ambasadorów regionu”. Agencja prowadzi działania polegające na szkoleniu nauczycieli i tworzeniu materiałów do nauki, na celu ma również wzmocnienie wiedzy o Polsce, naukę języka polskiego oraz wzmocnienie kompetencji międzykulturowych. Przy wykorzystaniu certyfikowanych nauczycieli tworzone są sieci szkół, w których język polski jest nauczany jako język dodatkowy. Realizowany jest również między innymi projekt pod nazwą „Interkulturmanagement”, mający na celu przygotowanie młodzieży do organizacji wydarzeń i festiwali kulturalnych.


(KSD-TJ)