rozmiar czcionki: A | A | A

IV Święto Województwa Dolnośląskiego

16.10.2013 14:16

Już po raz czwarty Samorząd Województwa Dolnośląskiego obchodził Święto Województwa. Tym razem spotkanie odbyło się w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju. Była to okazja do uhonorowania i wyróżnienia osób i instytucji zasłużonych dla naszego regionu.

fot. Kancelaria Sejmiku

Najwyższe odznaczenie – tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO – otrzymał reżyser i scenarzysta Pan Waldemar Krzystek. Ten wybitny twórca całe swoje życie związany jest z Dolnym Śląskiem. Wyreżyserował m.in. film „Mała Moskwa” nagrodzony Złotymi Lwami na 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008r. Jest reżyserem i scenarzystą filmu „80 milionów” – polskiego kandydata do Oscara. Ponadto Waldemar Krzystek to autor takich znakomitych filmów jak  „Zwolnieni z życia”, „W zawieszeniu”, „Ostatni prom”, „Nie ma zmiłuj” czy „Fotograf”. W swojej twórczości często opowiada o ludziach, wydarzeniach i miejscach na Dolnym Śląsku, przyczyniając się do promocji regionu w Polsce i za granicą.

 

Następnie Przewodniczący Jerzy Pokój wręczył Nagrody Kulturalne SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
W tym roku laureatami zostały dwie instytucje: Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.
Nagrodą SILESIA wyróżniono także artystów i animatorów kultury:
Ewa Poradowska-Werszler - generalny kurator Festiwalu Sztuki Włókna organizowanego w Kowarach na Dolnym Śląsku, kierownik Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu, a od 1991 r. prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. Inicjatorka międzynarodowych biennale: „Małe formy tkackie” w Jeleniej Górze oraz tkaniny Inianej „Z krosna do Krosna" i przewodnicząca Rady Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.
Agata Rome-Dzida - Prezes Zarządu Fundacji Forum Staniszów, właściciel założenia pałacowo - parkowego w Staniszowie, autorka publikacji z zakresu historii sztuki współczesnej oraz życia artystycznego Dolnego Śląska XIX i XX wieku. Od 2004 r. zajmuje się wraz z mężem rewitalizacją barokowego założenia pałacowo -parkowego w Staniszowie, z którego uczyniła jeden z ważniejszych ośrodków kultury w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Roman Gileta - poeta, prozaik, animator życia kulturalnego w Wałbrzychu, w którym mieszka od 1956 roku. Pomysłodawca i organizator wielu imprez literacko-artystycznych. Laureat wielu nagród poetycko-prozatorskich, a także nagród za działalność literacko-artystyczną.
Henryk Hnatiuk - założyciel i choreograf ludowych zespołów pieśni i tańca ”Camela" i ,,Boguszów 500”. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu i Małej - Formy Graficznej im. Henryka Grajka. Założyciel Polsko-Czeskiego Klubu Artystycznego ,,Art. Studio”. Jest pomysłodawcą oraz organizatorem jednego z większych wydarzeń kulturalnych na pograniczu polsko-czeskim Międzynarodowych Plenerów Artystycznych odbywających się w latach 1992-2012.

 

Wręczono także złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Dolnego Śląska. Wśród odznaczonych byli m.in.: Mieczysław Łopatka, prof. Zbigniew Horbowy, prof. Romuald Gelles i prof. Kazimierz Kobus.

 

Uroczysta Sesja Sejmiku w Polanicy była także okazją do wręczenia Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu. Laureatami tych wyróżnień zostali: dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej, dziennikarz Marcin Rybak, przewodniczący Rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” Grzegorz Dzik, przewodniczy Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej Piotr Napierała oraz Kierownik Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku prof. Andrzej Lange.

 

Nagrodami Marszałka Województwa Dolnośląskiego WENA 2013 dla osób posiadających wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury uhonorowani zostali: Urszula Hasiej, Małgorzata Sapiecha-Muzioł,  Stanisław Kozłowski oraz ponownie Waldemar Krzystek.

 

Link do listy nagrodzonych na XLI sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego