rozmiar czcionki: A | A | A

Goście z Chin w Sejmiku

16.09.2019 12:20

Przewodniczący Sejmiku Andrzej Jaroch przyjął dziś delegację z Chin z miasta Huangshan, z prowincji Anhui. Anhui jest naszym regionem partnerskim od ponad 30 lat, kiedy to porozumienie o współpracy zostało podpisane z ówczesnym Województwem Wrocławskim. Województwo Dolnośląskie kontynuuje tę umowę. Zarówno Dolny Śląsk jak i Anhui są regionami najszybciej się rozwijającymi. Dolny Śląsk jest liderem w Europie, natomiast Anhui w Chinach.

Miasto Huangshan
 

Huangshan to miasto na statusie prefektury w południowej części prowincji Anhui.

Jednym z tematów rozmów był rozwój turystyki pomiędzy naszymi regionami. Goście chcieliby się pokazać na naszych Targach Turystyki w lutym, a nas zapraszają na targi w Huangshan.

Huangshan to słynna miejscowość turystyczna w Chinach posiada 2 miejsca wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Góry Huangshan i dawne wsie Hongcun i Xidi. Według statystyk Narodowego Urzędu Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej, łączna liczba turystów w 2011 r. ( brak aktualnych danych) wyniosła 30 543 900, zapewniając rządowi miasta Huangshan dochody, związane z branżą turystyczną, w wysokości około 25 102 mln RMB ( kurs wymiany na dzień 06.09. 2019; 1CNY -0,55 PLN) z. Liczba ta rośnie średnio o 20% rocznie. Obszar turystyczny Huangshan stanowi zaledwie 12% całości (całkowita powierzchnia miasta Hunagshang wynosi około 9 807 km², a powierzchnia „malownicza” wynosi 1200 km²).


Na przełomie maja/czerwca 2018 roku odbyła się dolnośląska, samorządowa misja gospodarcza w prowincji Anhui. Podczas rewizyty odbyły się dwa fora gospodarcze, jedno w Konsulacie RP w Szanghaju, drugie w Hefei - stolicy regionu Anhui. Oba spotkania były okazją do zaprezentowania chińskim inwestorom walorów gospodarczych oraz turystycznych naszego regionu oraz pogłębienia dialogu rozpoczętego podczas wizyt delegacji chińskiej na Dolnym Śląsku. Nawiązane zostały też nowe relacje biznesowe.


Podczas pobytu w Prowincji Anhui delegacja odwiedziła nowoczesne zakłady produkujące samochody elektryczne oraz pływającą elektrownie słoneczną usytuowaną na tafli jeziora. Chińczycy mocno zainwestowali w ten rodzaj energii stając się światowym liderem w jej produkcji. Chiny są obecnie także liderem we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań z dziedziny IT. Anhui to potęga w produkcji sprzętu AGD, stąd pochodzi 10% produkowanych w Chinach laptopów.

Chińska delegacja z Prowincji Anhui w ostatnich latach przebywała na Dolnym Śląsku  kilkukrotnie- w 2015 roku (Pan Cezary Przybylski Marszałek Dolnego Śląska spotkał się z ówczesnym Sekretarzem Generalnym Chińskiej Prowincji Anhui) oraz jesienią 2017 roku, kiedy to we Wrocławiu odbyło się w Narodowym Forum Muzyki Forum Partnerstwa Anhui-Dolny Śląsk oraz Forum Gospodarcze poświęcone współpracy naszych regionów. W grudniu 2018 roku Dolny Śląsk z roboczą wizytą odwiedzili przedstawiciele Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej na czele z Panem Zheng Hong – Wiceprezesem Komitetu Prowincji Anhui, Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej (najczęściej używany skrót angielski CPPCC), w kwietniu 2019 odwiedził Sejmik Ambasador Chin w Polsce oraz obecna delegacja, która poza Wrocławiem odwiedzi również Jelenią Górę.