rozmiar czcionki: A | A | A

Dożynki prezydenckie 2013

16.09.2013 14:34

Stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale okazał się w tym roku szczęśliwym miejscem dla województwa lubelskiego. W czasie Dożynek Prezydenckich, wieniec pochodzący z gminy Garbów wygrał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Drugie miejsce zajęło województwo śląskie, a trzecie - podkarpackie. Dolny Śląsk reprezentował wieniec z Chwalibożyc w gminie Oława, który okazał się najpiękniejszy w czasie dożynek wojewódzkich w Juszczynie - 8 września. Wieniec ośpiewywał zespół „Porębiok” z Oławy. Komisja oceniała wieńce wszystkich województw w sobotę, 15 września, i wtedy też poznaliśmy wyniki. Również tego dnia odbyła się konferencja z udziałem Pierwszej Damy - Anny Komorowskiej, poświęcona roli kobiet w czasie przemian na współczesnej wsi.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego reprezentowała Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Iwona Krawczyk, a urząd marszałkowski - dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Paweł Czyszczoń. Na uroczystościach dożynkowych obecni byli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałkowie województw, delegaci izb rolniczych. Stoiska regionów odwiedziła pierwszego dnia Anna Komorowska, a drugiego – Prezydent RP Bronisław Komorowski. Drugiego dnia, po mszy w Kaplicy Polowej AK, para prezydencka obejrzała wieńce wszystkich województw i wręczyła pamiątkowe dyplomy dla grup wieńcowych.

 

W czasie ceremoniału dożynkowego Prezydent, zgodnie z tradycją, przyjął chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Starostami zostali w tym roku Zofia Kozłowska z Januszkowa w gminie Żnin (powiat żniński, województwo kujawsko-pomorskie) oraz Krzysztof Kalenik z gminy Nowy Dwór (powiat sokólski, woj. podlaskie) – właściciele dużych gospodarstw rolnych.

 

Jesteśmy dzisiaj już bardzo blisko realizacji w praktyce papieskich marzeń z okresu sprzed przekształceń ustrojowych  w naszym kraju […] Dzisiaj możemy z dumą mówić o polskiej wsi, która nadrabia zaległości w nieprawdopodobnym tempie. Możemy z dumą i radością mówić o polskiej wsi jako o źródle siły całego narodu i siły polskiej gospodarki. […] Możemy mówić o polskiej wsi z nadzieją, że nie tylko trwa przy wartościach, ale także potrafi się modernizować w ramach Polski i rynków zewnętrznych.[…] Dla polskiej wsi członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko dopłaty, ale przede wszystkim stworzenie ram, które pozwoliły skutecznie konkurować na rynku polskim i rynkach zewnętrznych lepszą pracą, lepszymi plonami, zdrowszym surowcem i większą umiejętnością sprzedawania efektów pracy polskich rolników  – mówił prezydent.

 

Oprócz występów zespołów śpiewaczych na głównej i małej scenie, na terenie Centralnego Ośrodka Sportu ulokowano miasteczko regionów, ze stoiskami promocyjnymi poszczególnych województw, a w niedalekim sąsiedztwie aleję twórców ludowych – z wyrobami rękodzielniczymi, m.in. ceramiką z Dobkowa. Smaki Dolnego Śląska można było poznać dzięki LGD „Partnerstwo Kaczawskie”, która przygotowała m.in. dziczyznę z targoszyńskiej patelni, rolady warzywne, swojskie wyroby z Pomocnego, domowe ciasto z Krotoszyc, wędzonego pstrąga, wyroby wędliniarskie. Stoisko, jak co roku, cieszyło się wielkim zainteresowaniem.

 

Dożynki prezydenckie zorganizowane zostały przy współpracy starostwa powiatu tomaszowskiego z kancelarią prezydenta RP. Dolnośląska delegacja liczyła niemal 60 osób.