rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląska misja gospodarcza w Chinach

04.06.2018 08:20

Zakończyła się dolnośląska, samorządowa misja gospodarcza w Prowincji Anhui, w Chinach. Podczas rewizyty odbyły się dwa fora gospodarcze, jedno w Konsulacie RP w Szanghaju, drugie w Hefei - stolicy regionu Anhui. Oba spotkania były okazją do zaprezentowania chińskim inwestorom walorów gospodarczych oraz turystycznych naszego regionu oraz pogłębienia dialogu rozpoczętego podczas wizyt delegacji chińskiej na Dolnym Śląsku. Nawiązane zostały też nowe relacje biznesowe.

Co łączy Polskę i Chiny, Dolny Śląsk i Prowincję Anhui? Zarówno Dolny Śląsk jak i Anhui są regionami najszybciej rozwijającymi się. Dolny Śląsk jest liderem w Europie, natomiast Anhui w Chinach. Podczas pobytu w Prowincji Anhui mogliśmy zobaczyć nowoczesne zakłady produkujące samochody elektryczne oraz pływającą elektrownie słoneczną usytuowaną na tafli jeziora. Chińczycy mocno zainwestowali w ten rodzaj energii stając się światowym liderem w jej produkcji. W tej kwestii możemy korzystać z ich doświadczeń.
Chiny są obecnie także liderem we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań z dziedziny IT. Odwiedziliśmy również nowoczesną serwerownię obsługującą tamtejszą administrację oraz centrum nowych technologii, w którym zaprezentowano nam rozwiązania, które będą wdrażane w Chinach.
Chińska delegacja z Prowincji Anhui w ostatnich trzech latach przebywała na Dolnym Śląsku dwukrotnie - w 2015 roku oraz jesienią 2017 roku, kiedy we Wrocławiu odbywało się Forum Gospodarcze poświęcone współpracy naszych regionów. We Wrześniu Chińczycy spotkali się w Sejmiku Województwa z Przewodniczącym Pawłem Wróblewskim, który teraz był w Chinach z rewizytą.
Współpraca pomiędzy Polską a Chinami nabiera rozpędu. Podczas misji gospodarczej rozmowy dolnośląskiej delegacji dotyczyły współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej oraz wzajemnej promocji turystyki. Co bardzo istotne, chiński inwestor wybuduje na Dolnym Śląsku fabrykę podzespołów potrzebnych do produkcji samochodów elektrycznych. Wkrótce do firmy Capchem, która na Dolnym Śląsku będzie produkowała baterie litowo-jonowe, dołącza kolejne chińskie przedsiębiorstwa z branży Automotive.

Dolny Śląsk zaś jest jednym z regionów najbardziej rozwijających się w Europie. Według danych Eurostatu na 300 regionów Unii, Dolny Śląsk jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o tworzenie miejsc pracy, to świadczy o olbrzymim potencjale naszego regionu.
 Współpraca naszego regionu z Chinami nie dotyczy jedynie biznesu. Od 10 lat przy Uniwersytecie Wrocławskim działa Instytut Konfucjusza, powstały dzięki współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu w Xiamen. Dolnoślązacy poznają kulturę i język chiński, który cieszy się coraz większą popularnością.

Najważniejsze informacje o partnerstwie regionalnym Dolnego Śląska i Prowincji Anhui

Anhui (Anhuei) jest prowincją ulokowaną we wschodniej części Chin, w dorzeczu rzek Jangcy oraz Huai He, zajmująca obszar ok. 140 tys. km2 i ponad 60 mln mieszkańców. Większą część zajmuje Nizina Chińska. Stolicą prowincji jest Hefei. Populacja miasta wynosi około 1,5 miliona mieszkańców. Miastami partnerskimi Hefei są Kurume (Japonia), Freetown (Sierra Leone), Bużumbura (Burundi), Aalborg (Dania), Lleida (Hiszpania), Wonju (Korea Południowa), City of Darebin (Australia), Belfast (Irlandia Północna).Współpraca w zakresie edukacji i kultury

Instytut Konfucjusza -  Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim powstał na mocy porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim, głównym ośrodkiem Hanban (Chiński Państwowy Urząd Nauczania Języka Chińskiego jako Języka Obcego) w Pekinie oraz Uniwersytetem w Xiamen. Ośrodek Hanban jest instytucją non-profit prowadzoną przez chińskie Ministerstwo Edukacji, która powstała w odpowiedzi na rosnące w świecie zainteresowanie nauką języka chińskiego oraz kulturą i tradycjami Chin.

Uniwersytet Wrocławski - studia chińskie - specjalizacja, w planach jest aby od przyszłego roku akademickiego była to już specjalność. Uniwersytet Wrocławski współpracuje z uniwersytetem w Xiamen.

Współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Chinami
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma podpisane bilateralne umowy z dwoma chińskimi uniwersytetami:
- Uniwersytetem Hunan w Changsha,
- Uniwersytet Minzu w Pekinie.
- Polsko-chińskie stacjonarne studia II stopnia na kierunku architektura krajobrazu w języku angielskim ze specjalnością Chinese and Polish tradition in shaping of the landscape (tradycje chińskie i polskie w kształtowaniu krajobrazu) powołane w 2013 roku roku na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. To jedyne takie studia w Polsce. Studenci obu krajów rozpoczęli kształcenie w lutym 2014 roku; do Wrocławia przyjechała grupa dziewięciu studentów z Hunan Agricultural University z Changsha.

Leonardo da Vinci Niepubliczna Szkoła Podstawową we Wrocławiu.
Szkoła prowadzi nauczanie języka mandaryńskiego we wszystkich klasach, dwa razy w tygodniu. W klasach IV –VI zajęcia prowadzone są przez  native speakera z Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim. W Leonardo da Vinci kontynuowany jest program autorski, rozpoczęty w Autorskim Przedszkolu Niepublicznym Król Maciuś, zakładający naukę 3 języków obcych równocześnie (j. angielski, rosyjski i mandaryński), począwszy od najmłodszej grupy wiekowej 3 - latków. Uczniowie i absolwenci, jako jedyni w Polsce w przedziale wiekowym 10-13 lat  zdają kolejne stopnie YCT (egzamin państwowy z j. chińskiego) i zostali zaproszeni na dwutygodniowy kurs j.mandaryńskiego przez Uniwersytet Xiamen, połączony ze zwiedzaniem Pekinu i okolic przez chińską  jednostkę certyfikującą Hanban.


Główne dolnośląskie firmy działające na rynku chińskim:

SELENA w Nantong
Grupa Selena – globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej – została laureatem edycji Konkursu „Teraz Polska”. Po raz pierwszy w historii godła „Teraz Polska”, przyznano nagrodę w kategorii „Inwestycja Zagraniczna”. Wyróżnienie to – jako jedyna firma w tej edycji – otrzymała Selena za zakład pian poliuretanowych w chińskim Nantongu. Statuetkę odebrał Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Selena FM SA. Uroczysta gala odbyła się 11 czerwca 2012 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Godła „Teraz Polska” przyznawane są w 5 kategoriach: produkty, usługi, przedsięwzięcia innowacyjne oraz gminy, a od 2011 roku również w kategorii inwestycje. Zakład Seleny rozpoczął produkcję wiosną 2011 roku. Ten nowoczesny obiekt zlokalizowany jest w specjalnej strefie ekonomicznej koło Szanghaju i zajmuje się produkcją pian poliuretanowych. Zakład powstał w ciągu półtora roku, a koszt jego budowy wyniósł 30 milionów złotych. Inwestycja została sfinansowana w całości z własnych środków. Obecnie w Nantongu, wraz z zespołem sprzedażowym, zatrudnionych jest około 90 specjalistów polskich i chińskich.


KGHM w Szanghaju
30 października 2010 roku otwarta została siedziba spółki KGHM w Szanghaju. KGHM od kilkunastu lat współpracuje z Chinami. Podstawowym towarem eksportowym spółki do Chin jest miedź. Chiński kierunek eksportu polskiej miedzi jest jak najbardziej uzasadniony – Chiny należą do grupy krajów rozwijających się i kładą ogromny nacisk na rozwój infrastruktury. Budownictwo, razem z sektorem energetycznym, pochłania potężne ilości surowców, również miedzi, która używana jest do produkowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Chiny, nazywane często „fabryką dla świata”, eksportują ogromne ilości telewizorów, telefonów, komputerów czy lodówek, które zawierają w sobie elementy miedziane. Warto zwrócić uwagę, że Państwo Środka kładzie w ostatnim czasie duży nacisk na rozwój popytu wewnętrznego, co wiąże się z dynamicznym wzrostem sprzedaży tego typu urządzeń także w samych Chinach. KGHM wiąże się z Chinami nie tylko poprzez współpracę z jednym z tamtejszych przemysłowych gigantów – miedziane katody produkowane przez lubiński koncern notowane są również na giełdzie w Szanghaju (SHFE). Rejestracja katod produkowanych przez KGHM na tej giełdzie wiązała się ze spełnieniem przez koncern szeregu wymogów, takich jak uzyskanie rekomendacji członków SHFE. Głównym celem otwarcia spółki KGHM w Szanghaju był zakup na tamtejszym rynku produktów pochodzenia chińskiego bezpośrednio od ich producentów. Filia KGHM w Szanghaju stara się umacniać i zwiększać rozpoznawalność firmy w Państwie Środka oraz zbliżyć polski koncern do szybko zmieniającego się tamtejszego rynku. Posiadanie firmy w Szanghaju pozwala wzmacniać KGHM w Chinach, m.in. poprzez bezpośredni dostęp do informacji na temat zmian trendów i koniunktury, planowanych zmian przepisów i regulacji.


SINOHYDRO - Chińska firma jest jednym z wykonawców przebudowy Wrocławskiego Węzła Wodnego. Jest to sieć powiązanych ze sobą  firm oferujących wachlarz usług i  kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych,  poczynając od projektowania poprzez  budowę oraz dobór i montaż  wyposażenia elektrycznego i mechanicznego.