rozmiar czcionki: A | A | A

60- lecie Dolnośląskiego Centrum Onkologii

10.10.2014 16:14

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej twórcę i pierwszego dyrektora dolnośląskiej onkologii dr n. med. Józefa Filipczaka rozpoczęło obchody 60- lecia istnienia Dolnośląskiego Centrum Onkologii na placu Hirszfelda we Wrocławiu.

Dolnośląskie Centrum Onkologii* (DCO) od lat jest liderem pod względem stosowania nowoczesnych metod i technik leczenia. DCO, to jedyny na Dolnym Śląsku ośrodek prowadzący leczenie skojarzone chorób nowotworowych, w którym łączy się leczenie chirurgiczne z radioterapią i chemioterapią. Centrum dysponuje unikalną, najnowocześniejszą technologią medyczną, zwłaszcza w zakresie radioterapii i radiologii, a doświadczona i kompetentna kadra medyczna stale podnosi swoje kwalifikacje.
Kolejnym punktem uroczystości związanych z 60- leciem Dolnośląskiego Centrum Onkologii była ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” dla najbardziej zasłużonych pracowników placówki.

 

Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku Województwa wręczyła dwie złote Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”:

Pani Marii Jagas - doktorowi nauk medycznych, lekarzowi od ponad 40 lat,  współtwórczyni  nowoczesnej radioterapii na Dolnym Śląsku. Dokonała zarzucenia anachronicznej wówczas rentgenoterapii i wprowadziła radioterapię megawoltową. Niemal od podstaw zorganizowała i unowocześniła Zakład Teleradioterapii.  Opracowała projekt nowego Zakładu Brachyterapii. Jest autorką Filii Zakładu Radioterapii w Legnicy. Przeorganizowała funkcjonowanie Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej. Zapoczątkowała ideę kompleksowości leczenia nowotworów złośliwych - powołała Komisje multidyscyplinarne. Stworzyła nową Pracownię Endoskopii. Zainicjowała utworzenia przy Dolnośląskim Centrum Onkologii Opieki Paliatywnej  oraz programów na rzecz wczesnego rozpoznawania nowotworów. Specjalizowała kadrę naukową, nauczała  studentów. Jest współautorką 38 prac naukowych, wielu opracowań naukowych oraz książki „Żyj jak najlepiej”. Dzięki jej pracy pełnej pasji i oddania Dolnoślązacy mają dziś zapewnione leczenie na najwyższym poziomie, a Dolnośląskie Centrum Onkologii stało się ośrodkiem liczącym się w kraju i za granicą.


Pani Jadwidze Nowackiej - pielęgniarce specjalistce w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego pracującej w zawodzie od 36 lat. Od 31 lat pracownikowi Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie od 16 lat pełni funkcję  pielęgniarki oddziałowej. Pani Jadwiga Nowcka jest inicjatorką Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, które zrzesza pielęgniarki i położne onkologiczne z terenu całego Dolnego Śląska, a także z całej Polski. Angażowała się w wiele inicjatyw promujących pielęgniarstwo onkologiczne, m. in. w organizację konferencji Pielęgniarek Onkologicznych, warsztatów psychoonkologicznych  przeciwdziałających wypaleniu zawodowemu pielęgniarek onkologicznych. Była członek Komitetu Naukowego  i przewodnicząca sesji pielęgniarskiej na I Międzynarodowy Sympozjum „Co nowego w pediatrii i onkologii”, była współorganizatorką III Kongresu Onkologii Polskiej. Pani Jadwiga Nowacka wykonuje swój zawód z powołaniem a działalność społeczna promująca zawód pielęgniarki jest dla niej pasją.


Tomasz Smolarz w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, 5 Odznak Honorowych „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia” oraz jedno odznaczenie „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.


* Dolnośląskie Centrum Onkologii - historia wrocławskiego ośrodka onkologicznego datuje się od momentu, gdy Ministerstwo Zdrowia, przy ścisłej współpracy z Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, postanowiło zorganizować w poszczególnych województwach ośrodki onkologiczne, które realizowałyby jednolity program walki z rakiem w Polsce. Pierwszy z ośrodków regionalnych powstał w Poznaniu, a w kilka miesięcy później, jako drugi w Polsce, a pierwszy na Ziemiach Odzyskanych, powołany został do życia ośrodek we Wrocławiu. W celu jego zorganizowania, w marcu 1954 r. skierowany został do Wrocławia przez Ministra Zdrowia dr med. J. Filipczyk, który objął stanowisko dyrektora. Równocześnie władze województwa, w porozumieniu z Instytutem Onkologii w Warszawie, wytypowały dla Ośrodka jeden z budynków znajdujących się w zespole Szpitala im. Neugebauera przy pl. Prostokątnym (obecnie Hirszfelda).
Obecnie Dolnośląskie Centrum Onkologii obejmuje opieką onkologiczną cały region. Zatrudnia 141 lekarzy, w tym z II stopniem specjalizacji 10 radioterapeutów, 15 chirurgów onkologów, 4 chemioterapeutów. Dolnośląskie Centrum Onkologii posiada 355 łóżek, w tym 80 chirurgicznych, 123 promieniolecznictwa, 44 chemioterapii oraz 108 ginekologii onkologicznej.