rozmiar czcionki: A | A | A

Parlament Europejski

Parlament Europejski jest instytucją prawodawczą Unii Europejskiej, w której zasiada 751 posłów, reprezentujących obywateli wszystkich 28 krajów członkowskich UE. Są oni wybierani co 5 lat w wyborach bezpośrednich.





GŁÓWNE FUNKCJE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

- debatowanie nad aktami prawa europejskiego i uchwalanie ich wraz z Radą Unii Europejskiej;
- sprawowanie nadzoru nad innymi instytucjami UE, zwłaszcza nad Komisją Europejską, aby upewnić się, że działają w sposób demokratyczny;
- debatowanie nad budżetem UE i przyjmowanie go wraz z Radą Unii Europejskiej.

STRUKTURA ORGANIZACYJNA

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Przewodniczący jest wybierany na odnawialny okres dwóch i pół roku, to jest na połowę kadencji. Przewodniczący reprezentuje Parlament na zewnątrz i w stosunkach z innymi instytucjami Unii Europejskiej.
Jest on wspomagany przez 14 wiceprzewodniczących. Zadanie przewodniczącego polega na kierowaniu całością prac Parlamentu Europejskiego i jego organów (Prezydium i Konferencja Przewodniczących) oraz prowadzeniu debat na posiedzeniach plenarnych. Co roku dwanaście sesji plenarnych odbywa się w Strasburgu, zaś sześć dodatkowych posiedzeń ma miejsce w Brukseli.
Więcej nt.  pracy Przewodniczącego.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski składa się z 751 posłów, wybranych w 28 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat.
Więcej nt. pracy posłów.

Wybory
Co pięć lat obywatele UE wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w wyborach bezpośrednich. Każde państwo członkowskie ma prawo wyboru określonej liczby posłów do Parlamentu Europejskiego. Przydział miejsc jest określony w traktatach europejskich na podstawie zasady degresywnej proporcjonalności. Oznacza to, że państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to z zasady ścisłej proporcjonalności. Zgodnie z traktatem lizbońskim, liczba posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w 2014 r. będzie wynosiła od sześciu dla Malty, Luksemburga, Cypru i Estonii do 96 w przypadku Niemiec.
Więcej nt. wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Grupy polityczne
Wybrani posłowie łączą się w grupy zgodnie ze swoimi przekonaniami politycznymi. Grupy polityczne powstają po to, by lepiej bronić stanowisk swoich członków.

Obecnie w PE istnieje siedem grup politycznych:
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) – European People's Party (EPP) 
Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim – Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament (S&D)
Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – Alliance of Liberals and Democrats for Europe Group (ALDE)
Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie – The Greens/European Free Alliance in the European Parliament (EFA)
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – European Conservatives and Reformists Group (ECR)
Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica – Confederal Group of the European United Left/Nordic Green Left (GUE/NGL)
Europa Wolności i Demokracji – Europe of Freedom & Democracy (EFD)

Komisje parlamentarne
Aby przygotować prace Parlamentu Europejskiego podczas posiedzeń plenarnych posłowie są przydzielani do stałych komisji, z których każda specjalizuje się w odrębnej dziedzinie. Wyspecjalizowane komisje, przygotowują sprawozdania, które są następnie poddawane pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym.
Więcej nt. prac komisji parlamentarnych

Komisje stałe:
Sprawy Zagraniczne – AFET
Prawa Człowieka – DROI
Bezpieczeństwo i Obrona – SEDE
Rozwój – DEVE
Handel Międzynarodowy – INTA
Budżet – BUDG
Kontrola Budżetowa – CONT
Sprawy Gospodarcze i Monetarne – ECON
Zatrudnienie i Sprawy Socjalne – EMPL
Ochrona Środowiska Naturalnego, Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo Żywności – ENVI
Przemysł, Badania Naukowe i Energia – ITRE
Rynek Wewnętrzny i Ochrona Konsumentów – IMCO
Transport i Turystyka – TRAN
Rozwój Regionalny – REGI
Rolnictwo i Rozwój Wsi – AGRI
Rybołówstwo – PECH
Kultura i Edukacja – CULT
Prawo – JURI
Wolności Obywatelskie, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne – LIBE
Sprawy Konstytucyjne – AFCO
Prawa Kobiet i Równouprawnienie – FEMM
Petycje – PETI

SIEDZIBA
Oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg, jednak większość prac odbywa się w Brukseli i to tu mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

UPRAWNIENIA I PROCEDURY
W ciągu ostatnich dziesięcioleci Parlament Europejski systematycznie zdobywał coraz więcej uprawnień i obecnie odgrywa rolę współustawodawcy w prawie wszystkich dziedzinach prawa UE. Wraz z Radą zatwierdza lub zmienia wnioski Komisji. Nadzoruje także pracę Komisji oraz uchwala budżet Unii Europejskiej. Na kolejnych stronach znajduje się opis funkcjonowania całego procesu. Poza pełnieniem tych oficjalnych funkcji Parlament także ściśle współpracuje z parlamentami państw członkowskich. Regularnie organizowane zgromadzenia parlamentarne umożliwiają lepsze uwzględnienie punktów widzenia państw członkowskich podczas obrad Parlamentu. Ponieważ Parlament Europejski reprezentuje wszystkich europejskich obywateli, wielojęzyczność tego zgromadzenia stała się jednym z jego najważniejszych aspektów. Dokumenty parlamentarne są publikowane we wszystkich językach urzędowych UE, a każdy poseł do PE ma prawo wypowiadać się w wybranym przez siebie języku urzędowym.

Plany posiedzeń Parlamentu Europejskiego.


DANE KONTAKTOWE

Bruksela

Luksemburg

Strasburg

Rue Wiertz/Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Belgique/België

Tel: +32 2 284 21 11
Fax: +32 2 284 69 74

Plateau du Kirchberg
B.P. 1601
L-2929 Luxembourg
Tel: + 352 4300 1
Fax: + 352 4300 22457
 

1, Avenue Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex
Tel: +33 3 88 17 40 01
Fax: +33 3 88 17 51 84


WIĘCEJ INFORMACJI

W celu uzyskania podstawowych informacji o Parlamencie Europejskim lub Unii Europejskiej, zachęcamy do kontaktu z biurami informacyjnymi Parlamentu lub wystosowania zapytania obywatelskiego.

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego.


Źródło opracowania: Parlament Europejski – www.europarl.europa.eu