rozmiar czcionki: A | A | A

Zgromadzenie Ogólne AER w Istambule

24.11.2010 13:51

W dniach 11-13 listopada w Istambule odbyło się Zgromadzenie Ogólne AER (Zgromadzenia Regionów Europy).

Zgromadzenie Ogólne AER jest corocznie organizowane przez Zgromadzenie Regionów Europy, największą niezależną sieć zrzeszającą ponad 260 regionów z całej Europy, w tym również Województwo Dolnośląskie. Samorząd Województwa Dolnośląskiego reprezentowała delegacja w składzie: Członek Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku oraz Członek Biura AER, prof. Jan Rymarczyk oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej Jerzy Gierczak, a także Dyrektor Urzędu, Agnieszka Marchewka i Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Regionami Europejskimi, Teresa Lis-Pieńkowska.


Podczas Zgromadzenia odbyły się wybory do prezydium i biura politycznego. Na kolejną, 2-letnią kadencję, przewodniczącą Zgromadzenia Regionów Europy została wybrana Michèle Sabban, wiceprzewodnicząca regionu Ile-de-France. Pozostali wiceprzewodniczący nowego prezydium to: Johanna Mik-Leitner z Dolnej Austrii, Giovanni Chiodi z Abruzji we Włoszech, Urs Wüthrich-Pelloli ze szwajcarskiego Kantonu Bazylea. Wybrani zostali przewodniczący 6 komitetów działających w ramach organizacji oraz przyjęto sprawozdanie z pracy komitetu i ich plany na przyszły rok. Odbyły się debaty dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz innowacyjności regionów i finansowania badań i rozwoju. W debacie aktywnie uczestniczył prof. Jan Rymarczyk, który był członkiem biura AER w minionej kadencji.


W dniu 12 listopada przyznane zostały Nagroda Innowacyjna oraz nagroda dla regionu najlepiej promującego Europę wśród obywateli. Za projekt „Kampania informacyjna i wspierająca dla zarządzających projektami w regionie” wyróżniony został region Rhône-Alpes w Francji, a Nagrodę Innowacyjną, przyznawaną w 3 kategoriach – technologia, gospodarka i ludzie - wręczono odpowiednio regionom: Meklemburgia-Pomorze Przednie (Niemcy), Uppsala (Szwecja) i Tampere (Finlandia).


W świetle przyjętej niedawno strategii Europa 2020, skupiającej się na ogólnych wytycznych dla rozwoju gospodarczego krajów Unii Europejskiej w kolejnym 10-leciu, przedstawiciele 150 regionów europejskich przyjęli deklarację dotyczącą innowacji, badań i rozwoju, która ma na celu wzmocnienie wizerunku AER jako kluczowej organizacji, biorącej udział w tworzeniu nowych modeli rozwoju dla Europy po kryzysie gospodarczym. 

  
Informacje o działalności AER dostępne są na stronie: www.aer.eu