rozmiar czcionki: A | A | A

O współpracy kurdyjsko-polskiej

15.01.2014 12:20

Dziś w urzędzie marszałkowskim gościli Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, Zbigniew Sebastian - Prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, Krzysztof Bramorski – członek rady Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, oraz Marek Pasztetnik – prezes Zachodniej Izby Gospodarczej. Przyczyną wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy Dolnym Śląskiem a regionem Kurdystanu. Z gośćmi spotkał się marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec.

Największym zainteresowaniem w trakcie rozmów cieszyły się nawiązanie i rozwój współpracy gospodarczej, naukowej oraz kulturalnej między naszymi regionami. W tym celu już w ubiegłym roku odbyły się dwie misje gospodarcze, a dwie kolejne rozpoczną się za kilka tygodni. Dzisiejsze spotkanie było okazją do podsumowania ubiegłorocznych wizyt kurdyjskich delegacji w naszym regionie oraz zaplanowania oficjalnej rewizyty dolnośląskich przedstawicieli na Bliskim Wschodzie.

Pierwsze kontakty polsko-kurdyjskie na wysokim szczeblu, w których nawiązaniu brało udział Biuro Pełnomocnika KRG w Polsce, miały miejsce w 2005 roku. Wtedy to polska delegacja na czele z premierem Markiem Belką odwiedziła stolicę Erbil i spotkała się z prezydentem Masoudem Barzanim i premierem Nechirvanem Barzanim. Przez kolejne lata organizowano liczne wizyty ministrów Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, spotkania z przedstawicielami władz centralnych i regionalnych, rozmowy w dziedzinie budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracy edukacyjnej, kulturalnej i gospodarczej. Obecnie poza Dolnym Śląskiem kontakty z Kurdami nawiązały województwo wielkopolskie, małopolskie, a także miasto Częstochowa.

***

Iracka część Kurdystanu obejmuje przeszło 40 tys. km2, które zamieszkuje 5,5 mln mieszkańców. Ustrój obowiązujący to demokracja parlamentarna. Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł w 2011 roku 4 452$, co świadczy o tym, że w przeciągu ośmiu lat wzrósł o 1400%. Według danych statystycznych gospodarka tego kraju rozwija się obecnie w tempie 8%.