rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk okiem kamery

10.06.2013 13:10

O roli oddziałów terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego rozmawiali dziś na Politechnice Wrocławskiej przedstawiciele mediów, samorządu i nauki. O współpracy urzędów z oddziałami TVP opowiedział uczestnikom konferencji Rafał Jurkowlaniec, marszałek Dolnego Śląska.

W którą stronę zmierza społeczeństwo informacyjne? Jaką rolę w jego powstawaniu odgrywa telewizja publiczna? Jakie wyzwania stoją przed nadawcami i jak sprostać wymaganiom widzów utrzymując wysoki poziom prezentowanych treści?  – to tylko niektóre pytania na jakie szukali odpowiedzi uczestnicy poniedziałkowej debaty. W ramach Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji, Politechnika Wrocławska przez trzy dni będzie gościć ekspertów, medioznawców, praktyków dziennikarstwa i naukowców.

W trakcie dzisiejszej sesji panelowej poświęconej znaczeniu oddziałów TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego marszałek Rafał Jurkowlaniec opowiedział uczestnikom konferencji o współpracy samorządu województwa z oddziałem TVP. Współpraca ta odbywa się od wielu lat i ma stały charakter. Media są wszędzie tam, gdzie w regionie dzieje się coś ciekawego. Informują o ważnych wydarzeniach, promują atrakcje turystyczne, pokazują pasje mieszkańców regionu oraz opowiadają o sukcesach i problemach Dolnoślązaków. Ich nieocenioną rolę widzimy zwłaszcza przy okazji różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Komunikaty np. o powodzi przesyłane przez środki masowego przekazu pozwalają lepiej koordynować działania i informować mieszkańców o kolejnych zagrożeniach.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami poważnych zmian funkcjonowania mediów w regionie. Trwa wyłączanie naziemnej telewizji analogowej i przechodzenie na cyfrowy odbiór telewizji. W kwietniu minister Michał Boni symbolicznie uruchomił sygnał cyfrowy dla TVP Wrocław. W założeniu, dzięki zmianie nadawania, widzowie otrzymają większy pakiet darmowych kanałów.

Ma to również znaczenie dla regionalnej polityki rozwoju. Wśród założeń Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020r. znalazły się zapisy m.in. o zwiększaniu dostępu do informacji ważnych dla obywateli regionu w sferze publicznej. Rozbudowa i udostępnianie informacji instytucji publicznych Dolnego Śląska jest możliwe dzięki cyfryzacji, przekształcaniu analogowych danych i dokumentów w zasoby cyfrowe oraz udostępnianiu ich w sieci poprzez utworzenie platform internetowych. Środki na ten cel Dolny Śląsk postara się wygospodarować w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. To otwiera  szansę dalszej współpracy samorządu województwa z TVP Wrocław. Wspólnie możliwe jest realizowanie zasady misyjności w zakresie udostępnienia społecznie użytecznych treści. Będzie to możliwe także przez infrastrukturę Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej, której budowę rozpoczęto symbolicznie dwa tygodnie temu.