rozmiar czcionki: A | A | A

10 sierpnia – Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

08.08.2024 14:59

Dziś przypada Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. Z tej okazji dziękujemy wszystkim Przewodnikom i Ratownikom Górskim za pełną zaangażowania i poświęcenia pracę, która umożliwia turystom bezpieczne eksplorowanie gór i cieszenie się ich pięknem. Niech warunki pogodowe zawsze Wam sprzyjają, aby nigdy nie zabrakło Wam sił, zdrowia i satysfakcji z pracy oraz aby Wasze kalendarze pełne były wycieczek, a nie interwencji!

Dlaczego 10 sierpnia?
10 sierpnia wypada w środku sezonu turystycznego, kiedy zarówno przewodnicy, jak i ratownicy, są w pełni zaangażowani w pracę na rzecz społeczności lokalnych i turystów. Początkowo dzień ten był świętem Przewodników Sudeckich PTTK – zainicjowanym w 1981 roku przez jeleniogórskie Koło Przewodników Sudeckich. Dzień został wybrany ze względu wspomnienie w kościele katolickim św. Wawrzyńca – patrona przewodników i ratowników górskich. Kaplica pod wezwaniem świętego stoi na szczycie Śnieżki i to właśnie tam co roku odprawiane były specjalne okolicznościowe msze. Z czasem do wydarzenia zaczęły dołączać inne środowiska górskie (przewodnicy z innych regionów, turyści, ratownicy GOPR oraz czeskiej Horskiej służby), a idea święta przewodników i ratowników górskich rozpowszechniła się w całej południowej Polsce.

Przewodnicy Górscy na Dolnym Śląsku
W swojej codziennej pracy przewodnicy oprowadzają turystów i odwiedzających, udzielają fachowych i aktualnych informacji o otoczeniu – kraju, regionie, mieście czy obiekcie – łącząc elementy wielu dziedzin – historii, geografii, biologii, historii sztuki, topografii, hydrografii, geologii, klimatologii, ochrony środowiska, psychologii, socjologii i wielu innych dziedzin, a także sprawują opiekę nad prowadzonymi przez siebie osobami, zapewniając im przede wszystkim bezpieczeństwo.
Na Dolnym Śląsku mamy szczególny rodzaj przewodników – Przewodników Górskich Sudeckich. Są to eksperci, którzy przeszli specjalistyczne, zazwyczaj dwuletnie szkolenie oraz zdali wcale niełatwy egzamin państwowy. Swoje uprawnienia do prowadzenia grup w Sudetach mogą udowodnić legitymacją, którą wydaje Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Na dzień dzisiejszy w rejestrze przewodników sudeckich zapisanych jest ponad 1300 osób posiadających uprawnienia w trzech różnych klasach. Zawód przewodnika górskiego sudeckiego jest regulowany ustawą o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Jak sprawdzić, czy przewodnik górski ma odpowiednie uprawnienia? Wystarczy poprosić go o okazanie legitymacji, a w przypadku wątpliwości można skontaktować się z Wydziałem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przewodników Górskich Sudeckich (ale także i pozostałych przewodników, np. miejskich czy po obiektach) można odnaleźć w Dolnośląskiej Bazie Przewodników największego na Dolnym Śląsku serwisu turystycznego prowadzonego przez Dolnośląską Organizację Turystyczną: www.dolnyslask.travel/przewodnicy. Przewodnika można wyszukać w niej po interesującym nas terenie czy języku obsługi. Każdy wpis posiada również informację o uprawnieniach, kontakt, informację o możliwości uzyskania faktury, zdjęcie oraz krótkie resume przewodnika.

Ratownicy Górscy na Dolnym Śląsku
Niesieniem pomocy ludziom w górach, których zdrowie lub życie jest zagrożone zajmuje się w Polsce Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dodatkowymi zadaniami stowarzyszenia są: zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego – stąd poszczególne grupy lokalne organizacji (łącznie jest ich w Polsce 7) prowadzą także akcje i projekty edukacyjne. Na Dolnym Śląsku funkcjonują dwie grupy GOPR: Karkonoska oraz Wałbrzysko-Kłodzka. Pracuje w nich ponad 300 ratowników, którzy rocznie przeprowadzają ponad 500 akcji ratunkowych. Kandydat na Ratownika Górskiego musi być przede wszystkim pełnoletni, mieć dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, posiadać doskonałą wiedzę o topografii gór, na terenie których chce się pracować, umieć jeździć na nartach i mieć przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Poszczególne grupy GOPR posiadają również swoje specyficzne wymagania, jak zdanie egzaminów wstępnych czy odbycie minimum 2-letniego stażu w grupie, na który składa się 240 godzin społecznych i specjalistyczne kursy (np.: medyczne, skałkowe, topograficzne, lawinowe, jaskiniowe czy ratownictwa z kolejek linowych).